Polityka rachunkowości w spółce - zbędny dokument, czy niezbędne regulacje

W czasach digitalizacji, optymalizacji procesów, minimalizacji sporządzanej dokumentacji w jednostkach zespoły finansowo-księgowe i zarządy zastanawiają się nad zasadnością sporządzania polityki rachunkowości. Bardzo często też rezygnuje się z jej sporządzania, ale czy słusznie?

Publikacja: 13.10.2020 18:00

księgowa

księgowa

Foto: AdobeStock

Przeglądając system rachunkowości różnych spółek podczas badań sprawozdań finansowych, jedną z najczęściej zauważanych nieprawidłowości jest brak prawidłowo sporządzonej polityki rachunkowości. W odpowiedzi na te zarzuty, księgowi przedkładają biegłemu rewidentowi wprowadzenie do sprawozdania finansowego wraz z załącznikiem w postaci wzorcowego planu kont. Uważają, że w ten sposób dochowują ustawowego obowiązku posiadania polityki rachunkowości, mimo że dokumenty te nie są dopasowane do specyfiki jednostki, ani też zatwierdzone do stosowania przez jej kierownika.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów