fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowy JPK: jak księgować paragon na niewielką kwotę

Adobe Stock
Wydruk fiskalny z NIP nabywcy, dokumentujący transakcję do 450 zł, jest fakturą uproszczoną. Nie musi być dodatkowo oznaczany.

Od 1 października br. zaczną obowiązywać nowe zasady sporządzania Jednolitego Pliku Kontrolnego. Przedsiębiorcy muszą podawać w ewidencji VAT wiele dodatkowych informacji. Nowe obowiązki spowodowały nowe wątpliwości.

Jeden z naszych czytelników zapytał o wpisywanie do JPK paragonów uznawanych za faktury uproszczone. Poprosiliśmy o wyjaśnienie Ministerstwo Finansów.

Resort finansów przypomniał, że zgodnie z wprowadzanym od 1 października 2020 r. art. 109 ust. 3d ustawy o VAT faktury, o których mowa w art. 106h ust. 1–3 (czyli faktury do paragonów, w tym dla konsumentów) ujmuje się w ewidencji w okresie rozliczeniowym, w którym zostały wystawione. Faktury te nie zwiększają wartości sprzedaży i podatku należnego w okresie, w którym je wystawiono.

Zdaniem Ministerstwa Finansów art. 109 ust. 3d ustawy o VAT nie dotyczy jednak paragonów fiskalnych z NIP, dokumentujących transakcje do kwoty 450 zł brutto (100 euro), spełniających wymogi tzw. faktury uproszc...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA