Przedsiębiorstwa zobowiązane do przeprowadzenia audytu, w których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, powinny do najbliższego piątku, 30 września, wybrać biegłego rewidenta. Trzeba przy tym zachować ostrożność, gdyż zdarzają się przypadki audytorów, którzy działają bez wymaganej prawem licencji.

- Choć przypadki, w których osoba niebędąca biegłym rewidentem audytowała jednostkę gospodarczą, nie zdarzają się często, to niestety czasem docierają do nas informacje o takich sytuacjach – mówi Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. I przypomina, że raport z badania finansowego sporządzony przez osobę nieuprawnioną jest z mocy prawa nieważny.

Skutek złożenia raportu przygotowanego przez oszusta jest taki sam, jak gdyby sprawozdanie w ogóle nie zostało złożone. Za taki czyn osoby kierujące firmą mogą ponieść konsekwencje karne. Niezłożenie do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego, opinii lub raportu biegłego jest wykroczeniem skarbowym i podlega karze finansowej. Podobnie w przypadku obowiązku złożenia sprawozdania z opinią w Krajowym Rejestrze Sądowym, za którego brak grozi kara grzywny albo ograniczenia wolności.

Przed podobnymi konsekwencjami najlepiej się uchronić, sprawdzając zawczasu, czy dany audytor figuruje w spisie prowadzonym przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów. Jest on dostępny na stronie www.kibr.org.pl.