Jak rozróżniać rezerwy i rozliczenia międzyokresowe w kosztach

Firmy muszą uwzględniać w księgach także koszty, które nie zostały jeszcze potwierdzone dokumentami dokładnie wskazującymi ich rodzaj i kwotę. Stopień niepewności związany z tymi szacunkami decyduje o ich klasyfikacji.

Publikacja: 26.08.2015 06:40

Jak rozróżniać rezerwy i rozliczenia międzyokresowe w kosztach

Foto: www.sxc.hu

Tworzenie rezerw i rozliczeń międzyokresowych kosztów jest ściśle powiązane z przestrzeganiem zasad ostrożności oraz współmierności przychodów i kosztów. Sporządzając sprawozdanie finansowe, jesteśmy zobowiązani do identyfikacji ryzyka związanego z prowadzoną działalnością i oceny wynikających z niego potencjalnych kosztów. Efektem identyfikacji ryzyka i jego oceny oraz przestrzegania zasady ostrożności są tworzone przez firmy rezerwy. Typowym przykładem rezerwy jest rezerwa na zobowiązanie wobec odbiorcy z tytułu poniesionej przez niego szkody w wyniku zużycia dostarczonych przez spółkę wyrobów.

Przykład

Odbiorca produkujący koszulki użył w procesie produkcyjnym etykiet, które wytworzyła spółka. W czasie wprasowywania etykiety straciły swoje kolory i kształty, a koszulki zostały na trwałe połączone z wadliwymi etykietami. Odbiorca wystąpił z żądaniem zwrotu wartości całej partii etykiet, zwrotu kosztów użytych koszulek oraz kosztów robocizny. Spółka oceniła ryzyko jako realne i przystąpiła do weryfikacji roszczenia odbiorcy. Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego procedura weryfikacyjna nie została zakończona i spółka utworzyła rezerwę w pełnej wysokości roszczenia klienta.

W związku z tym, że w momencie sporządzania sprawozdania finansowego nie wszystkie koszty są udokumentowane fakturami lub wewnętrznymi dokumentami dokładnie wskazującymi rodzaj i kwotę kosztu (np. listy płac, zestawienia kosztów amortyzacji lub zestawienia/dowody zużycia materiałów), niektóre pozycje kosztów wymagają ujęcia ich w księgach i wykazania w sprawozdaniu finansowym na podstawie szacunków. W tym celu tworzone są rozliczenia międzyokresowe bierne kosztów (RMK bierne). Ich prawidłowe wyliczenie, często właśnie w drodze szacunku, zapewnia zachowanie współmierności kosztów i przychodów oraz kompletność kosztów okresu sprawozdawczego.

Przykład

Spółka skorzystała z usługi transportowej, ale na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego nie otrzymała jeszcze faktury potwierdzającej jej wykonanie. Kwota wartości usługi jest potwierdzona przez dostawcę w zamówieniu. Spółka utworzyła bierne rozliczenie międzyokresowe kosztów w kwocie wskazanej w zamówieniu.

Rezerwy oraz bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów to kategorie, które są omówione w ustawie o rachunkowości (uor), w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe" (KSR 6) oraz w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" (MSR 37).

Uwaga! Zarówno KSR 6, jak i MSR 37 nie mają zastosowania do rezerw, które są przedmiotem innych standardów. W szczególności KSR 6 i MSR 37 nie dotyczą rezerw na podatek dochodowy, rezerw tworzonych w bankach i u ubezpieczycieli oraz związanych z instrumentami finansowymi.

KSR 6 określa jednolite zasady ujmowania w księgach rachunkowych rezerw, biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów oraz zobowiązań warunkowych oraz ich wyceny, prezentacji i ujawnień w sprawozdaniu finansowym. Zarówno KSR 6, jak i MSR 37 podają definicje rezerw, biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (dalej RMK bierne) i zobowiązań warunkowych, zasady ujmowania ich w księgach, zasady ich prezentacji w sprawozdaniu finansowym oraz zakres ujawnień w sprawozdaniu finansowym.

W związku z tym, że pozycje rezerw oraz niektóre pozycje rozliczeń międzyokresowych biernych należą do wielkości szacunkowych, wiele związanych z nimi kwestii zostało omówionych w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja" (KSR 7) oraz w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów" (MSR 8).

Oba wskazane standardy odnoszą się również do zobowiązań warunkowych definiowanych według uor jako obowiązek wypełnienia świadczeń wynikający ze zdarzeń przeszłych, którego powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń. Definicja z MSR jest nieco szersza. Zobowiązania warunkowe nie są ujmowane w bilansie i w rachunku zysków i strat, tylko w informacji dodatkowej. Jeżeli możliwość wypłynięcia środków z tytułu wypełnienia zobowiązania jest znikoma, to informacji o takim zobowiązaniu warunkowym się nie ujawnia. Związek pomiędzy zobowiązaniami warunkowymi a rezerwami uwidacznia się w momencie zmiany prawdopodobieństwa wypływu środków z jednostki w celu wypełnienia zobowiązania.

Przykład

Były pracownik wniósł przeciwko spółce pozew o odszkodowanie. Spółka oceniła, że szanse przegrania przez nią sprawy są niewielkie, i ujawniła to w informacji dodatkowej jako zobowiązanie warunkowe.

Dla klasyfikacji zobowiązań warunkowych ważna jest zmiana oceny prawnej sprawy toczącej się przeciwko jednostce. Jeśli początkowa ocena była optymistyczna i wskazywała raczej na wygranie niż przegranie sprawy, to jednostka powinna była tylko ujawnić w informacji dodatkowej dane o zobowiązaniu warunkowym. Jeśli jednak ocena zaczęła wskazywać na znaczny wzrost ryzyka przegrania sprawy, to jednostka powinna już utworzyć rezerwę na zobowiązanie.

Przykład

Firma udzieliła innemu podmiotowi gwarancji (podobnie będzie w przypadku poręczenia). Gdy analiza wskazuje na duże prawdopodobieństwo niewywiązania się z tych zobowiązań, to firma powinna utworzyć rezerwę na tę gwarancję (lub poręczenie).

Do czasu, gdy ocena nie wskazuje na duże prawdopodobieństwo niewywiązania się z tych zobowiązań, udzielona gwarancja lub poręczenie są ujawniane jako zobowiązanie warunkowe.

Kiedy ujmować...

Warunki, jakie muszą być spełnione do utworzenia (ujęcia) rezerwy, są następujące:

- na jednostce ciąży obecny obowiązek świadczenia (prawny lub zwyczajowy) wynikający ze zdarzeń przeszłych,

- jest prawdopodobne, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje wypływ już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki,

- możliwe jest wiarygodne oszacowanie kwoty wykonania obowiązku.

Jeśli chociaż jeden z tych warunków nie jest spełniony, to nie tworzy się rezerwy.

Analogiczne są wymogi dotyczące tworzenia RMK biernych.

... i w jaki sposób potwierdzać

W niektórych przypadkach potwierdzenie istnienia obecnego obowiązku świadczenia może być niejasne. Według MSR w takich przypadkach tworzy się rezerwę, jeśli istnienie obowiązku na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego jest bardziej prawdopodobne niż jego brak. Gdy brak obowiązku jest bardziej prawdopodobny niż jego istnienie, to jednostka ujawnia informacje o zobowiązaniu warunkowym.

Podobnie traktowane jest przez MSR prawdopodobieństwo wypełnienia obowiązku. Wypływ środków oceniany jest jako prawdopodobny, gdy bardziej możliwe jest to, że do takiego wypływu dojdzie, niż to, że do niego nie dojdzie.

Uwaga! MSR i KSR nie dopuszczają do tworzenia rezerw czy RMK biernych związanych z przyszłą działalnością.

Regulacje bilansowe

Zgodnie z art. 35d uor rezerwy należy tworzyć na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować, a w szczególności na straty z transakcji gospodarczych w toku, w tym z tytułu udzielonych gwarancji, poręczeń, operacji kredytowych, skutków toczącego się postępowania sądowego oraz na przyszłe zobowiązania spowodowane restrukturyzacją, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów jednostka jest zobowiązana do jej przeprowadzenia lub zawarto w tej sprawie wiążące umowy, a plany restrukturyzacji pozwalają w sposób wiarygodny oszacować wartość tych przyszłych zobowiązań.

Z kolei art. 39 ust. 2 uor wskazuje, kiedy należy uwzględnić bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Tworzy się je w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności:

- ze świadczeń wykonanych na rzecz jednostki przez kontrahentów jednostki, a kwotę zobowiązania można oszacować w sposób wiarygodny;

- z obowiązku wykonania związanych z bieżącą działalnością przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych, a także wobec nieznanych osób, jeśli ich kwotę można oszacować, mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana, w tym z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi za sprzedane produkty długotrwałego użytku.

Wzór bilansu przedstawiony w załączniku 1 do ustawy w pozycji B „Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania" tytułuje pozycje:

- B.I.2 „Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne"

- B.I.3 „Pozostałe rezerwy".

Pozycja B.IV.2 zatytułowana jest jako „Inne rozliczenia międzyokresowe".

Ustawowe regulacje wzbudzają wątpliwości dotyczące ujęcia w księgach i prezentacji w sprawozdaniu finansowym rezerw na odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe oraz rezerw na naprawy gwarancyjne. Kwestie te wyjaśnia KSR 6, wskazując, że pozycje ujmowane w księgach jako RMK bierne dotyczące świadczeń emerytalnych i nagród jubileuszowych wykazuje się w bilansie w pozycji B.I.2 „Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne", natomiast RMK bierne dotyczące udzielonych gwarancji wykazuje się w bilansie w pozycji B.I.3 „Pozostałe rezerwy".

MSR 37 wskazuje na pewną subtelną różnicę pomiędzy rezerwami a biernymi rozliczeniami międzyokresowymi kosztów (accruals). Podkreśla mianowicie, że choć obie pozycje mogą wymagać szacunków, to jednak znacznie mniej niepewności wiąże się z biernymi rozliczeniami międzyokresowymi kosztów niż z rezerwami.

Wycena

Wymagania w zakresie wyceny rezerw wg MSR i KSR są jednakowe. Zarówno MSR, jak i KSR wymagają wyceny rezerw na podstawie najbardziej właściwego szacunku nakładów niezbędnych do wypełnienia obecnego zobowiązania (obowiązku). Szacowanie nakładów oraz ocena ryzyka i niepewności to zadanie zarządu jednostki. Zarząd może korzystać z wiedzy niezależnych ekspertów. Odnośnie do wyceny rezerw na świadczenia pracownicze KSR 6 sugeruje, aby kierować się wskazówkami z MSR 19 „Świadczenia pracownicze" i do szacowania tego rodzaju rezerw zaleca stosowanie metody aktuarialnej. Dodatkowo przy wycenie rezerw należy zwrócić uwagę na ryzyko utworzenia rezerw nadmiernych lub celowego zawyżania zobowiązań.

Przykład

Ryzyko znacznego zawyżenia rezerw występuje często w sytuacji, gdy jednostka osiągnęła znacznie wyższe wyniki od pierwotnie budżetowanych, a perspektywy roku następnego nie wyglądają zbyt korzystnie.

Przy wycenie rezerw, przy znaczących ich kwotach, należy wziąć pod uwagę zmianę wartości pieniądza w czasie. Kwoty rezerw dotyczących przyszłych zobowiązań powinny zostać zdyskontowane do bieżącej wartości zobowiązania. Wartość bilansowa rezerwy utrzymywanej przez wiele lat będzie rosła wraz z upływem czasu (przy założeniu braku zmian oceny ryzyka i niepewności). W niektórych sytuacjach jednostka może oczekiwać zwrotu całości lub części wydatków związanych z wywiązaniem się z zobowiązania, na które utworzyła rezerwę. Wydatki może zwrócić kooperant lub dostawca, którego usługa bądź materiał zostały użyte w produkcie jednostki.

Jeśli rezerwa jest utworzona w związku ze stratami poniesionymi przez odbiorcę wyrobu jednostki na skutek kwestionowania jakości i ceny finalnego produktu przez finalnego użytkownika, to jednostka ma prawo żądać od swojego kooperanta zwrotu części lub całości wydatków. Gdy jest w zasadzie pewne, że jednostka otrzyma zwrot części lub całości wydatków związanych z wywiązaniem się z zobowiązania, powinna ująć ten zwrot w sprawozdaniu finansowym jako oddzielną pozycję aktywów, przykładowo jako należność z tytułu udziału kooperanta w pokryciu straty. W rachunku zysków i strat kwotę rezerwy i zwrotu wydatków można wykazać w wartości netto.

Definicje są w ustawie i standardach

Zarówno ustawa o rachunkowości, jak i MSR definiują rezerwy jako zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne.

Ustawa o rachunkowości nie definiuje RMK biernych. W art. 39 ust. 1 i 2 wskazuje tylko, kiedy należy tworzyć bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Definicję tę wprowadza KSR 6. Dzieli on RMK bierne na:

- takie, które są rezerwami i do których odnosi się KSR 6, oraz

- niebędące rezerwami, do których KSR 6 się nie odnosi.

Do RMK biernych będących rezerwami nie zalicza się kosztów niezakończonych usług, w tym budowlanych, omawianych w KSR 3, oraz pozycji zobowiązań wynikających z przyjętych przez jednostkę niefakturowanych dostaw i usług.

Według KSR 6 RMK bierne będące rezerwami to opisane w art. 39 ust. 2 pkt 2 uor rezerwy związane bezpośrednio z działalnością operacyjną.

MSR 37 definiuje rozliczenia międzyokresowe bierne jako zobowiązania przypadające do zapłaty za dobra lub usługi, które zostały otrzymane/wykonane, ale nie zostały opłacone, zafakturowane lub formalnie uzgodnione z dostawcą.

Są sytuacje, w których firma nie musi ujawniać szczegółowych danych

Wolfgang Stanclik, partner w dziale audytu w Baker Tilly

Warto zwrócić uwagę na jeden z zapisów MSR i KSR w zakresie ujawnień rezerw i rozliczeń międzyokresowych biernych. Zapis ten mówi o przypadkach, kiedy ujawnienie informacji mogłoby zaszkodzić jednostce lub poważnie osłabić jej pozycję w sporach z innymi stronami. W takich sytuacjach jednostki nie mają obowiązku ujawnienia wymaganych informacji, jednak powinny wskazać na charakter sporu oraz fakt i przyczynę braku wymaganych ujawnień. Przykładowo wymagane ujawnienia dotyczące szacunkowej kwoty, szczegółów przesłanek utworzenia rezerwy i wartości zwrotu części strat od kooperanta mogą być obszerną i bardzo pomocną informacją dla drugiej strony sporu, która może wykorzystać te dane dla uzyskania bardziej korzystnego rozstrzygnięcia.

Tworzenie rezerw i rozliczeń międzyokresowych kosztów jest ściśle powiązane z przestrzeganiem zasad ostrożności oraz współmierności przychodów i kosztów. Sporządzając sprawozdanie finansowe, jesteśmy zobowiązani do identyfikacji ryzyka związanego z prowadzoną działalnością i oceny wynikających z niego potencjalnych kosztów. Efektem identyfikacji ryzyka i jego oceny oraz przestrzegania zasady ostrożności są tworzone przez firmy rezerwy. Typowym przykładem rezerwy jest rezerwa na zobowiązanie wobec odbiorcy z tytułu poniesionej przez niego szkody w wyniku zużycia dostarczonych przez spółkę wyrobów.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a