Warto już teraz przygotować się do wypełnienia sprawozdania CIT-TP

Formularz CIT-TP wymaga od podatników wskazania wielu szczegółowych informacji i wiąże się nie tylko ze zwiększonym wysiłkiem administracyjnym, ale też z koniecznością znajomości specjalistycznych pojęć z zakresu cen transferowych.

Publikacja: 11.07.2016 02:00

Warto już teraz przygotować się do wypełnienia sprawozdania CIT-TP

Foto: www.sxc.hu

Poza zwiększonymi wymaganiami w stosunku do podatników w zakresie przygotowania dokumentacji cen transferowych, od 2017 roku nowelizacja przepisów nakłada na podatników zupełnie nowe obowiązki. Przykładem takiego obowiązku jest konieczność składania przez podatników uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi (CIT-TP oraz analogicznie w przypadku osób fizycznych – PIT-TP).

Formularz CIT-TP zobowiązani będą składać podatnicy, których przychody albo koszty, przekroczą w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 10 000 000 euro (w rozumieniu przepisów o rachunkowości). Sprawozdanie przygotowane przez tych podatników będzie musiało zostać załączone do deklaracji podatkowej.

Pomimo, że formularz CIT-TP został zdefiniowany przez ustawodawcę jako „uproszczone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi lub innych zdarzeń zachodzących pomiędzy podmiotami powiązanymi", opublikowany projekt formularza (https://legislacja.rcl.gov.pl/ projekt/12271904/katalog/12286361) wymaga od podatnika wskazania wielu szczegółowych informacji oraz wiąże się dla niego nie tylko ze zwiększonym wysiłkiem administracyjnym, ale również z koniecznością znajomości specjalistycznych pojęć z zakresu cen transferowych.

Z uwagi na poziom szczegółowości oraz różnorodność informacji, jakie będą prezentowane w formularzu CIT-TP, lata 2016-2017 są najlepszym okresem, aby przygotować się do jego wypełnienia.

Jak zatem przygotować się do wypełnienia sprawozdania CIT-TP już teraz?

KROK 1

Weryfikacja oraz odpowiednie sklasyfikowanie wszystkich powiązań występujących pomiędzy podmiotami w grupie

Wskazanie informacji odnośnie do powiązań zostało uwzględnione w dwóch sekcjach formularza CIT-TP, tj. w sekcji C Identyfikacja powiązań oraz w sekcji D Informacja na temat zagranicznego podmiotu powiązanego. W sekcjach tych podatnik będzie musiał szczegółowo przedstawić:

- powiązania występujące w grupie kapitałowej;

- konkretną liczbę podmiotów powiązanych, z którymi przeprowadza transakcje, w podziale na podmioty powiązane mające siedzibę w:

– Polsce,

– państwie EOG innym niż Polska,

– państwie nienależącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z którym Polska ma możliwość wymiany informacji podatkowych oraz

– państwie nienależącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z którym Polska nie ma możliwości wymiany informacji podatkowych.

Zakres tych danych oznacza konieczność identyfikacji powiązań i ich odpowiednie pogrupowanie, co może okazać się czasochłonne dla podatników działających w skomplikowanych strukturach organizacyjnych.

Poza czasochłonnością związaną z opracowaniem i analizą wskazanych danych, mogą pojawić się także problemy ze zidentyfikowaniem powiązań (np. w odniesieniu do powiązań pośrednich). Może to być związane z brakiem wypracowanej praktyki w tym zakresie lub też brakiem jednoznacznej linii orzeczniczej. W takim przypadku konieczne może okazać się wystąpienie o indywidualną interpretację.

KROK 2

Weryfikacja oraz odpowiednie sklasyfikowanie transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi

W sekcji G formularza należy wskazać liczbę transakcji z podmiotami powiązanymi w podziale na kategorie wskazane w CIT-TP.

Aby podatnicy byli dobrze przygotowani do wypełnienia CIT-TP i złożenia go terminowo wraz z zeznaniem podatkowym, zasadne byłoby stworzenie algorytmu / narzędzia, służącego zautomatyzowaniu analizy powiązań kapitałowych i transakcji w grupie, w tym grupowanie transakcji na poziomie przychodów i kosztów:

- według państw siedziby podmiotów,

- w podziale na typy transakcji wskazane szczegółowo w CIT-TP oraz

- w przeliczeniu na euro.

Sprawozdanie CIT-TP nie zawiera wyłącznie typowych kategorii transakcji, jak np. świadczenie usług czy odsetki od pożyczek, ale obejmuje również takie kategorie, jak np. nabycie finansowych aktywów trwałych, umorzenie wierzytelności czy pozostałe przychody finansowe (różnice kursowe etc.).

Dodatkowo podatnicy muszą pamiętać, aby zidentyfikować transakcje, co do których nie mają pewności, czy podlegają obowiązkowi dokumentacyjnemu i zwrócić się w tym zakresie o interpretację lub do doradców podatkowych.

KROK 3

Weryfikacja oraz „uporządkowanie" własnych profili funkcjonalnych

W sekcji E sprawozdania CIT-TP podatnicy zobowiązani są do wskazania głównego sektora działalności oraz określenia profilu funkcjonalnego podatnika składającego CIT-TP. Profil funkcjonalny pozwala na dokładne sprecyzowanie roli jaką odgrywa dany podmiot w grupie oraz wkładu tego podmiotu w tworzenie wartości dodanej w ramach grupy. Wśród przykładowych profili można wymienić typowego producenta, producenta kontraktowego, dystrybutora o ograniczonych ryzykach dystrybutora o pełnych ryzykach czy usługodawcę.

Tym, na co podatnicy szczególnie powinni zwrócić uwagę i przygotować się do wypełnienia w tej sekcji, są profile funkcjonalne. Świadomość właściwego wyboru profilu funkcjonalnego w ramach CIT-TP jest kluczowa z uwagi na to, że funkcjonowanie w ramach danego profilu (przede wszystkim w kontekście kontrolowanych i ponoszonych ryzyk przez podatnika i w konsekwencji realizowanego poziomu rentowności) powinno być odzwierciedlone w metodologii kalkulacji wynagrodzenia.

W związku z tym, konieczna jest odpowiednia analiza profili funkcjonalnych i weryfikacja czy funkcje, aktywa i ryzyka w transakcjach z podmiotami powiązanymi znajdują odzwierciedlenie w metodzie i wysokości wynagrodzenia z danej transakcji.

—Marta Klepacz jest starszą konsultantką w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

podstawa prawna: art. 27 ust. 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 851 ze zm)

podstawa prawna: art. 45 ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r. poz. 361 ze zm.)

podstawa prawna: Projekt rozporządzenia ministra finansów opublikowany 17 czerwca 2015 r. w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi lub innych zdarzeń zachodzących pomiędzy podmiotami powiązanymi lub w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

podstawa prawna: Projekt rozporządzenia ministra finansów opublikowany 17 czerwca 2015 r. w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi lub innych zdarzeń zachodzących pomiędzy podmiotami powiązanymi lub w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Zdaniem autorki

Magdalena Marciniak, doradca podatkowy, szef Zespołu Cen Transferowych w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Czas na analizę powiązań i transakcji

Mając na uwadze konieczność przedstawienia przez podatników w sprawozdaniu CIT-TP wielu szczegółowych informacji oraz konsekwencje, jakie wiążą się z podaniem wymaganych danych, lata 2016-2017 są odpowiednim okresem, aby odpowiednio przygotować się do nowego obowiązku.

W ramach tych przygotowań podatnicy powinni zweryfikować oraz odpowiednio zaklasyfikować powiązania, które występują w grupie kapitałowej.

Dodatkowo, podatnicy powinni również przeanalizować transakcje zawierane pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz przeprowadzić próbę przyporządkowania poszczególnych transakcji do kategorii wskazanych w sprawozdaniu CIT-TP.

Najbardziej istotnym działaniem w ramach przygotowania do uzupełnienia formularza CIT-TP jest jednak bez wątpienia weryfikacja i „uporządkowanie" profili funkcjonalnych. Pozwoli to bowiem na usystematyzowanie profili istniejących w grupie oraz upewnienie się, że rozliczenia wynikające z założonych profili funkcjonalnych są zgodne z zasadą ceny rynkowej i nie kreują niepotrzebnego ryzyka podatkowego.

Poza koniecznością analizy powiązań, transakcji oraz profili funkcjonalnych kluczowe jest również zachowanie spójności w zakresie informacji wskazywanych w formularzu CIT-TP z informacjami prezentowanymi przez podatnika w innych dokumentach, np. sprawozdaniu finansowym, dokumentacji cen transferowych, polityce cen transferowych oraz umowach.

Poza zwiększonymi wymaganiami w stosunku do podatników w zakresie przygotowania dokumentacji cen transferowych, od 2017 roku nowelizacja przepisów nakłada na podatników zupełnie nowe obowiązki. Przykładem takiego obowiązku jest konieczność składania przez podatników uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi (CIT-TP oraz analogicznie w przypadku osób fizycznych – PIT-TP).

Formularz CIT-TP zobowiązani będą składać podatnicy, których przychody albo koszty, przekroczą w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 10 000 000 euro (w rozumieniu przepisów o rachunkowości). Sprawozdanie przygotowane przez tych podatników będzie musiało zostać załączone do deklaracji podatkowej.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a