Rachunkowość: faktoring w księgach

Wiele firm, szczególnie obecnie, musi zabezpieczyć się przed trudnościami finansowymi swoich kontrahentów. Faktoring jest jednym z tych sposobów, który pozwala na utrzymanie płynności finansowej i nie martwienie się, że partner biznesowy stanie się niewypłacalny.

Publikacja: 30.06.2020 18:00

Rachunkowość: faktoring w księgach

Foto: AdobeStock

Faktoring jest usługą finansową polegającą na cesji wierzytelności przedsiębiorstwa (faktoranta) od klientów (odbiorców) przez instytucję finansową (faktora). Faktoring jest rodzajem usług finansowych mających dwa aspekty – aspekt finansowy i aspekt ubezpieczeniowy. Aspekt finansowy przejawia się poprzez możliwość szybszego dysponowania środkami pieniężnymi – faktorant zazwyczaj otrzymuje od faktora środki pieniężne szybciej, niż miałoby to miejsce w przypadku transakcji niepodlegającej umowie faktoringu. Aspekt ubezpieczeniowy związany jest z mitygacją ryzyka kredytowego w wyniku procedur związanych z oceną sytuacji finansowej odbiorców przez faktora. Dla każdego przedsiębiorcy zawierającego umowę faktoringu każdy z tych aspektów może być ważny w różnym stopniu. Skutkiem tego jest funkcjonowanie na rynku finansowym różnych rodzajów i standardów umów faktoringowych.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona