fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rachunkowość

Czy księgujemy zakupy opłacone gotówką

123RF
Przedsiębiorca, który nabył samochód od osoby prywatnej, może rozliczyć go w podatkowych kosztach, nawet jeśli nie uregulował należności przelewem.

- Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Kupiłem na potrzeby firmy samochód za 20 tys. zł. Sprzedawca to osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Za auto zapłaciłem gotówką. Czy mimo tego mogę zaksięgować wydatek jako koszt uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Od 1 stycznia 2017 r. transakcje powyżej 15 tys. zł muszą być opłacane z konta bankowego. Firma, która nie przestrzega tego obowiązku nie zaliczy wydatku do podatkowych kosztów. Dotyczy to jednak tylko transakcji między przedsiębiorcami. Skoro stroną umowy jest osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, zakaz zaliczania wydatku do podatkowych kosztów nie będzie miał zastosowania.

Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 kwietnia 2017 r. (n2461-IBPB-1-1.4511.53. 2017.2.WRz), w której czytamy: „art. 22p ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do tych transakcji, których drugą stroną jest inny przedsiębiorca, co wynika wprost z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Chodzi tu zatem o umowę zawieraną pomiędzy przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą.".

Oczywiście przedsiębiorca nabywający auto musi pamiętać o ogólnych zasadach rozliczania firmowego majątku. Nie może wydatku na zakup samochodu zaksięgować jednorazowo w kosztach uzyskania przychodów. Auto musi być wpisane do ewidencji środków trwałych i amortyzowane.

Kosztem uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne. Wykazujemy je w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA