fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy w sprawozdaniu finansowym należy ujmować rezerwę urlopową

Adobe Stock
W literaturze lub w rozmowach z księgowymi można spotkać się z argumentacją, że tworzenie rezerwy urlopowej jest zbędne, gdyż wszystkie niewykorzystane urlopy według stanu na koniec roku są wykorzystywane do końca września następnego roku, a więc zgodnie z przepisami prawa.

Czy jest to jednak zgodne z ustawą o rachunkowości i Krajowym Standardem Rachunkowości nr 6 – „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe"?

Wśród innych argumentów przeciwników tworzenia rezerwy urlopowej można wymienić również kształtowanie się ilości niewykorzystanych urlopów na podobnym poziomie w poszczególnych latach. Niektórzy uważają również, że sztucznym zabiegiem jest tworzenie rezerwy w odniesieniu do pracowników umysłowych.

Czytaj też: Kiedy tworzyć rezerwy na niewykorzystane urlopy

Czym są rezerwy

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy powinno się tworzyć rezerwę na niewykorzystane urlopy, warto zastanowić się czym w ogóle są rezerwy i bierne rozliczenie międzyokresowe o charakterze rezerw (w dalszej części artykułu pojęcie rezerw będzie się odnosiło do obu tych pojęć) i kiedy powinno się je ujmować w sprawozdaniu finansowym.

Rezerwy stanowią specyficzny rodzaj zobowiązań, które odzwierciedl...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA