W takim pliku trzeba będzie przekazywać na żądanie skarbówki elektronicznie prowadzone księgi. Duże firmy będą musiały to robić od 1 lipca 2016 r. Pozostałe mają dwa lata więcej (przez ten czas mogą, ale nie muszą, przekazywać dokumentację w nowym formacie).

Jak wynika z informacji Departamentu Informatyzacji Ministerstwa Finansów, dane wchodzące w skład Jednolitego Pliku Kontrolnego przygotowywane będą przez przedsiębiorców w formie plików XML zgodnych z opublikowanym schematem XSD. Każdy z dokumentów ma stanowić osobny plik. Powinien on być zakodowany w UTF-8.

Po sporządzeniu zasadniczych dokumentów zgodnych ze schematem Jednolitego Pliku Kontrolnego podatnik, w celu wysłania danych, musi przygotować dane uwierzytelniające mające postać odpowiedniego XML.

Nowe obowiązki nie dotyczą przedsiębiorców prowadzących księgi w formie papierowej. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" potwierdziło też, że skarbówka nie zażąda dokumentów w nowym formacie za okresy rozliczeniowe sprzed 1 lipca 2016 r.

Przypomnijmy też, że 1 lipca wchodzą w życie przepisy nakazujące przekazywać fiskusowi elektronicznie dane z ewidencji VAT. I to regularnie, do 25. dnia następnego miesiąca. Dla mniejszych firm przewidziane są okresy przejściowe.