fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wpływ APA na sprawozdanie finansowe

Księgowy
Księgowy
Adobe Stock
Obowiązujące od 2018 r. zmiany w przepisach podatkowych dotyczące usług niematerialnych spowodowały lawinowy wzrost zainteresowania uprzednimi porozumieniami cenowymi. Procedury ich uzyskania trwają jednak dłuższy czas, a ich pozytywne zakończenie ma zwykle istotne skutki księgowe.

Od 1 stycznia 2018 roku w polskim prawie podatkowym znacznemu ograniczeniu uległa możliwość ujmowania w kosztach podatkowych kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych (art. 15e ustawy o CIT). Limitowaniu podlega nadwyżka kosztów związanych z nabyciem tych usług powyżej kwoty 3 milionów złotych. Do tej wysokości koszty mogą być w całości ujęte w kosztach podatkowych pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów prawa podatkowego, jak m.in. wykazanie związku kosztów z osiąganymi przychodami. Nadwyżka kosztów jest objęta limitem w wysokości 5 proc. EBITDA.

Wprowadzone zmiany wywołały wątpliwości co do traktowania transakcji związanych z usługami niematerialnymi dla wielu podmiotów gospodarczych, w szczególności funkcjonujących w ramach grup kapitałowych. A to przełożyło się na znaczny wzrost zainteresowania spółek procedurą zawierania uprzedniego porozumienia cenowego, tzw. APA (ang. advance pricing agreement).

Czyta...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA