fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rachunkowość

Księgowość nie nadąża za zmianami w prawie

Fotolia
Największym problemem księgowych są nowelizacje przepisów dotyczących rozliczania firm, a zwłaszcza kwestii podatkowych i ubezpieczeń społecznych. Niejasne regulacje są uciążliwe dla ponad 65 proc. ankietowanych uczestników konkursu Lider Księgowości 2018.

Ubiegły rok minął nie tylko pod znakiem nowych przepisów podatkowych dotyczących przedsiębiorców, ale również aspektów wprowadzenia RODO, wdrożenie mechanizmu podzielonej płatności (split payment) i obowiązków związanych z jednolitymi plikami kontrolnymi. W tym roku pojawiły się już trzy nowe struktury JPK, które będą dotyczyć rozliczania faktur VAT i obowiązywać od 1 lipca 2019 r. Szykują się też kolejne zmiany w ustawie o rachunkowości i  podatku od towarów i usług.

Początek 2019 r. przyniósł kolejne zmiany i nowe wyzwania postawione przed księgowymi. W inny sposób rozlicza się faktury za paliwo lub przegląd firmowego auta osobowego. Tymczasem Ministerstwo Finansów nie spieszyło się z wyjaśnieniami jak powinno się wyliczać kwotę, którą można zakwalifikować do kosztów podatkowych, a kosztem w PIT/CIT może już być nie 100 proc., a jedynie 75 proc. wydatków na eksploatację samochodu firmowego używanego również prywatnie.

Zgłaszane bariery

Jak wynika z badań, przeprowadzonych na potrzeby najnowszej aktualizacji „Barometru stabilności otoczenia prawnego w Polsce" Grant Thornton, jedynie w ubiegłym roku przyjęto tak wiele nowych ustaw dotyczących podatków, że łącznie zajęły one 362 strony. Jest to najwyższy wynik od 2004 r., kiedy w życie weszła nowa ustawa o VAT. Z wyliczeń przedstawionych w raporcie wynika, że gdyby ktoś chciał czytać wszystkie nowo przyjmowane akty prawne, musiałby poświęcić na to 1 godzinę i 57 minut każdego dnia roboczego.

Przedsiębiorca jest w o tyle dobrej sytuacji, że może polegać na swoim księgowym. Tylko najpierw musi takiego znaleźć. Znalezienie biura rachunkowego lub księgowego dla firmy to jedna z najważniejszych decyzji personalnych, które trzeba podjąć będąc przedsiębiorcą. W końcu bałagan w dokumentach finansowych może firmę bardzo drogo kosztować.

Do zadań księgowego, będącego również doradcą przedsiębiorcy, należy znajdowanie jak najkorzystniejszych rozwiązań w rozliczaniu biznesu klienta. Tak odpowiedzialne zadanie stawia przed księgowymi liczne wyzwania. Ponad 52 proc. księgowych ankietowanych podczas konkursu Lider Księgowości 2018 wskazało mnogość przepisów niezwiązanych z rachunkowością jako największe wyzwanie w swojej pracy. Prawie 80 proc. podkreśla niestabilność prawa i problemy z tym związane. Niejasne przepisy są problemem dla ponad 65 proc. badanych, podobnie jak zagadnienia dotyczące VAT i CIT.

Niezbędne technologie

Księgowość XXI wieku to również wyzwania związane z  nowymi technologiami. 1 października 2018 r. wprowadzono obowiązek składania sprawozdań finansowych w formie elektronicznej. Wymagało to zainstalowania odpowiedniego oprogramowania, które w tym momencie nie było jeszcze dostępne na rynku. Jest to zaledwie jeden problem, niezależny od księgowych, z którym musieli sobie oni radzić we własnym zakresie.

Prowadzenie biura księgowego wiąże się z inwestycjami w chmury obliczeniowe, sztuczną inteligencją czy blockchain. Ważne jest bycie na bieżąco z informacjami dotyczącymi koniecznego zabezpieczenia danych, co pociąga za sobą kolejne wydatki. Dotyczy to zwłaszcza biur rachunkowych, pracujących na różnych programach rozliczeniowych. Duże firmy z rozbudowanymi działami księgowymi mają większe możliwości uchronienia się przed cyberatakiem. Mimo to, w najbliższych 12 miesiącach zaledwie 7 proc. badanych planuje zmiany w formie księgowości. Najczęściej wymienianą przeszkodą jest brak budżetu – wymienia ją 38 proc. ankietowanych uczestniczących w badaniu EY „Robot w służbie księgowości".

Biura księgowe muszą się rozwijać oraz inwestować w nowe technologie, często nie mając wystarczającej płynności finansowej. Zakup licencji czy oprogramowania jest sporym wydatkiem dla małego przedsiębiorstwa. Dzisiejsza praca księgowego nie może być kojarzona wyłącznie ze żmudnym wprowadzaniem danych. W rzeczywistości księgowi przejmują odpowiedzialność za finanse firmy, a jednocześnie stoją przed ogromnymi wyzwaniami technologicznymi. Dodatkowo zarządzają swoim biznesem i pracownikami, co bez wątpienia jest kolejnym wyzwaniem.

- Aleksander Beresford CMO Finiata.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA