Spór kompetencyjny między doradcami podatkowymi i księgowymi jest niepotrzebny - rozmowa prezesem Stowarzyszenia Księgowych

Interesariuszami usług księgowych są nie tylko przedsiębiorcy, ale my wszyscy. Każdy z nas ma do czynienia z księgowymi – mówi Jerzy Koniecki, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Publikacja: 18.05.2021 17:45

Spór kompetencyjny między doradcami podatkowymi i księgowymi jest niepotrzebny - rozmowa prezesem Stowarzyszenia Księgowych

Foto: tv.rp.pl

Od kilku miesięcy z mniejszym lub większym nasileniem trwa, wywołany przez środowisko doradców podatkowych, spór kompetencyjny między doradcami podatkowymi i księgowymi. Od początku mówi Pan, że jest zupełnie niepotrzebny i należałoby go jak najszybciej zakończyć.

Grupa przedstawicieli samorządu doradców podatkowych twierdzi, że tak naprawdę księgowy nie ma prawa świadczyć niektórych usług. Według mnie nie ma możliwości ich nieświadczenia, jeżeli dla zleceniodawcy prowadzi księgi... Obecnie księgowy to już nie jest przysłowiowy zarękawek sprzed 30 lat. Często osoby te posiadają dużą wiedzę, potrafią doradzać nie tylko w zakresie prowadzenia ksiąg, ale potrafią równie świetnie prognozować czy definiować ryzyka związane z prowadzeniem działalności. Praktyka gospodarcza pokazuje, że niektóre czynności – zastrzeżone do tej pory przepisami dla doradców podatkowych – są ściśle związane z prowadzeniem ksiąg i innymi usługami świadczonymi dla przedsiębiorców. Ustawa o doradztwie podatkowym 5 lipca tego roku będzie obchodziła swoje 25-lecie. Przez ćwierć wieku wiele się zmieniło, co nie znalazło odzwierciedlenia w nowelizacjach przepisów, regulujących zawód doradcy podatkowego. Realia wymagają, aby istniejące zapisy zostały przejrzane, dopasowane do obecnej rzeczywistości i zaktualizowane.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego