Koronaworus: świadczenia dla pracowników infrastruktury krytycznej bez PIT

Noclegi i pożywienie dla pracowników sektora energetycznego, zaopatrzania w wodę czy telekomunikacji są zwolnione z podatku dochodowego w czasie trwania epidemii.

Aktualizacja: 21.04.2020 17:31 Publikacja: 21.04.2020 16:00

Koronaworus: świadczenia dla pracowników infrastruktury krytycznej bez PIT

Foto: Adobe Stock

Na podstawie art. 52m pkt 2 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w 2020 r. świadczenia polegające na zakwaterowaniu i wyżywieniu, o których mowa w art. 15x ust. 3 pkt 1 ustawy o COVID-19.

Stosownie do art. 15x ust. 1 ustawy antykryzysowej, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pracodawca może, na czas oznaczony nie dłuższy niż do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii:

1) zmienić system lub rozkład czasu pracy pracowników w sposób niezbędny dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa lub stacji;

2) polecić pracownikom świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych w zakresie i wymiarze niezbędnym dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa lub stacji.

Czytaj także: PIT i CIT - odliczenie darowizny na walkę ze skutkami koronawirusa

Na podstawie art. 15x ust. 2 ustawy o VAT, dotyczy to pracodawców zatrudniających pracowników:

1) w przedsiębiorstwie prowadzącym działalność polegającą na zapewnieniu funkcjonowania systemów i obiektów infrastruktury krytycznej w rozumieniu art. 3 pkt 2 lit. a, c, f, h i k ustawy z 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 1398 ze zm.);

2) w przedsiębiorstwie będącym podwykonawcą lub dostawcą, którzy nie są częścią infrastruktury krytycznej, o której mowa w pkt 1, ale są kluczowi dla zachowania ciągłości działania infrastruktury krytycznej;

3) zapewniających funkcjonowanie stacji paliw płynnych w rozumieniu art. 3 pkt 10h ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 755 ze zm.) oraz stacji gazu ziemnego w rozumieniu art. 2 pkt 26 ustawy z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 1124, ze zm.); (...)

4) u przedsiębiorcy, w stosunku do którego wydano polecenie, o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy antykryzysowej (tj. przez premiera w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 nakazujące pewne działanie).

Infrastruktura kryzysowa

Przez infrastrukturę krytyczną – należy rozumieć systemy oraz wchodzące w ich skład powiązane ze sobą funkcjonalnie obiekty, w tym obiekty budowlane, urządzenia, instalacje, usługi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli oraz służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania organów administracji publicznej, a także instytucji i przedsiębiorców. Infrastruktura krytyczna obejmuje systemy (zob. art. 3 ust. 2 in principio ustawy z 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym). Omawiany przepis ustawy antykryzysowej odnosi się do następujących systemów:

- zaopatrzenia w energię, surowce energetyczne i paliwa,

- sieci teleinformatycznych,

- zaopatrzenia w żywność,

- zaopatrzenia w wodę,

- transportowe,

- produkcji, składowania, przechowywania i stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągi substancji niebezpiecznych.

W przypadkach, o których mowa w art. 15x ust. 1 ustawy antykryzysowej na podstawie art. 15x ust. 3 tej ustawy:

1) pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikowi zakwaterowanie i wyżywienie niezbędne do realizacji przez pracownika jego obowiązków pracowniczych. Wartość świadczeń polegających na zakwaterowaniu i wyżywieniu nie podlega wliczeniu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne;

2) pracodawca odmawia udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego, w tym urlopu, o którym mowa w art. 1672 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, urlopu bezpłatnego oraz innego urlopu, a także przesuwa termin takiego urlopu lub odwołuje pracownika z takiego urlopu, jeżeli został on już pracownikowi udzielony.

Zatem gdy pracodawcy, m.in. odpowiadający za wybrane elementy infrastruktury krytycznej oraz stacje paliw, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, podejmą określone czynności z zakresu prawa pracy (tj. zmienią system lub rozkład czasu pracy pracowników, lub polecą pracownikom świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych), umożliwiających nieprzerwane działanie przedsiębiorstw będących częścią wspomnianej infrastruktury, i w związku z tym zapewnia pracownikowi zakwaterowanie i wyżywienie niezbędne do realizacji przez pracownika jego obowiązków pracowniczych, to wartość otrzymanych lub postawionych do dyspozycji pracowników w 2020 r. świadczeń polegających na zakwaterowaniu i wyżywieniu zwolniona będzie, u tych pracowników zwolniona będzie od podatku PIT na podstawie art. 52m pkt 2 ustawy o PIT.

Uwaga: Dla pracodawców ponoszących te koszty zakwaterowania i wyżywanie będą one stanowić pracowniczy koszt uzyskania przychodów.

Infrastruktura krytyczna obejmuje także systemy m.in. ochrony zdrowia, ratownicze (zob. art. 3 ust. 2 lit g oraz i ustawy z 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym). Szkoda, że ustawodawca nie zwolnił z podatku PIT, także ewentualnych świadczeń polegających na zakwaterowaniu lub wyżywieniu zapewnianych (przez pracodawcę, inne podmiot, w tym szpitale mające kontrakty z lekarzami, pielęgniarkami) także pracownikom tych zakładów w związku ze zwalczaniem COVID-19. Tak, u osób, w tym lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, salowych itd., tak zatrudnionych na umowę o pracę, jak i na kontraktach, w związku z otrzymaniem tych świadczeń mogą powstawać wątpliwości, czy nie powstaje u nich przychód z nieodpłatnych świadczeń.

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna:

ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

(tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1387 ze zm.)

ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

(tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 865 ze zm.)

ustawa z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

(Dz.U. z 2020 r. poz. 568)

Na podstawie art. 52m pkt 2 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w 2020 r. świadczenia polegające na zakwaterowaniu i wyżywieniu, o których mowa w art. 15x ust. 3 pkt 1 ustawy o COVID-19.

Stosownie do art. 15x ust. 1 ustawy antykryzysowej, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pracodawca może, na czas oznaczony nie dłuższy niż do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona