Kiedy biuro rachunkowe nie przejmie odpowiedzialności

Księgowy wskazany spoza grona zarządu odpowiada za realizację obowiązków wynikających z ustawy o rachunkowości, jeśli wyrazi na to zgodę na piśmie. Ale nie oznacza to, że członkowie zarządu są zwolnieni z odpowiedzialności.

Publikacja: 20.04.2016 06:00

Kiedy biuro rachunkowe nie przejmie odpowiedzialności

Foto: 123RF

Przestrzeganie przez uczestników obrotu gospodarczego przepisów o rachunkowości z uwzględnieniem regulacji dotyczących sprawozdawczości finansowej jest przedmiotem zainteresowania co najmniej trzech dużych grup interesariuszy.

1. Są nimi w pierwszej kolejności organy publiczne, takie jak urzędy skarbowe, ale także Komisja Nadzoru Finansowego, a w skrajnych wypadkach prokuratura.

2. Kolejną grupą są kontrahenci, żywo zainteresowani ustaleniem pozycji finansowej podmiotu w celu wejścia z nim w różnorakie relacje biznesowe.

3. Na koniec zaś, w relacji zarząd – udziałowcy (akcjonariusze), ci ostatni chcą wiedzieć, czy spółka zmierza w dobrym kierunku, a tym samym czy ich inwestycja przynosi spodziewany zwrot.

Nic zatem dziwnego, że regulująca te zagadnienia ustawa o rachunkowości (dalej: uor) przewiduje obok odpowiedzialności cywilnej najsurowszą, bo karną odpowiedzialność za naruszenie przewidzianych w tym zakresie wymogów.

Podstawowe obowiązki kierownika jednostki

Podstawowe obowiązki kierownika jednostki

Rzeczpospolita

W zależności od formy prawnej

Tak jak w przypadku każdej odpowiedzialności kluczowe znaczenie ma ustalenie osoby, której można ją przypisać. Na podstawie przepisów uor taką osobą jest w pierwszej kolejności kierownik jednostki zdefiniowany w art. 3 ust. 6 uor. Wbrew potocznemu rozumieniu tego terminu „kierownik jednostki" oznacza – w zależności od formy prawnej firmy – różne osoby, takie jak:

- członek zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy – członkowie tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę;

- wspólnicy prowadzący sprawy spółki cywilnej i jawnej;

- wspólnicy prowadzący sprawy spółki partnerskiej albo jej zarząd;

- komplementariusze prowadzący sprawy spółki komandytowej i spółki komandytowo-akcyjnej.

W przypadku działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną za kierownika jednostki uważa się właśnie tę osobę. Do osób wykonujących wolne zawody przepis ten stosuje się odpowiednio. Za kierownika jednostki uważa się również likwidatora, a także syndyka lub zarządcę ustanowionego w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Rady nadzorcze

Co istotne, a co jeszcze nie do końca przebiło się do świadomości społecznej, również członkowie rad nadzorczych nie są całkowicie wolni od odpowiedzialności. Zgodnie z art. 4a uor odpowiadają oni solidarnie z kierownikiem jednostki wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem stanowiącym naruszenie obowiązku polegającego na zapewnieniu, aby sprawozdanie finansowe, skonsolidowane sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności oraz sprawozdanie z działalności grupy kapitałowej spełniały wymagania przewidziane w ustawie.

Szeroki katalog

Warto wobec tego spojrzeć nieco bliżej na podstawowe, ale bardziej skonkretyzowane obowiązki kierownika jednostki >patrz tabela.

Na pierwszy rzut oka widać, że wymieniony w tabeli katalog obowiązków kierownika jednostki, choć bynajmniej nie wyczerpujący, obfituje w różne wymogi ujęte raczej dość szeroko, za których naruszenie zarząd musi niejednokrotnie liczyć się z sankcjami karnymi przewidzianymi w rozdziale 9 uor. Należy przy tym zwrócić uwagę, że w związku ze wskazaną wyżej odpowiedzialnością za sprawozdawczość finansową od ryzyka tych sankcji nie są też wolni członkowie rad nadzorczych.

Sytuacja w organie wieloosobowym

Obciążenia kierownika jednostki i związane z nimi ryzyka z reguły rosną wprost proporcjonalnie do rozmiaru podmiotu, którym zazwyczaj jest spółka kapitałowa. Zarządzanie tego typu jednostką najczęściej spoczywa na barkach grupy menedżerów tworzących kolegialny zarząd, gdzie odpowiedzialność za poszczególne sfery działalności jest przypisywana jego określonym członkom. Jest to uzasadnione, ponieważ trudno wymagać, aby np. dyrektor finansowy odpowiadał za produkcję, a dyrektor do spraw personalnych za kontakty z agencjami celnymi. O ile skuteczność takiego podziału ról z punktu widzenia odpowiedzialności danego członka zarządu nie zawsze jest oczywista i łatwa do osiągnięcia, o tyle w omawianej w artykule sferze istnieje zapis istotnie ułatwiający jego realizację. Otóż zgodnie z art. 4 ust. 5 in fine uor, gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, a nie została wskazana osoba odpowiedzialna, odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych w ustawie ponoszą wszyscy członkowie tego organu. A contrario trzeba przyjąć, że ustawodawca przewidział możliwość wskazania w ramach organu kolegialnego osoby, która tę odpowiedzialność przejmie, zwalniając z niej swoich kolegów. Rozwiązanie to ma niezwykle praktyczne znaczenie, ale nie jest wcale takie oczywiste, bo od razu pojawia się pytanie o precyzyjny zakres obowiązków, z których członek zarządu niebędący dyrektorem finansowym może się zwolnić. Jako jeden z pierwszych narzuca się wspomniany już wymóg z art. 52 ust. 2 uor, zgodnie z którym jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, to wszyscy członkowie tego organu są zobowiązani podpisać sprawozdanie finansowe, natomiast trudno przyjąć, że ktoś może nie być rozliczany za treść dokumentu, który podpisał. Widać zatem, że podział pól odpowiedzialności w zarządzie, choć istotny i na pewno wart wprowadzenia, nie obędzie się bez wysiłku i kontrowersji.

Pozycja głównego księgowego

Odpowiedzialność ustawowa osoby innej niż kierownik jednostki wynika bezpośrednio z art. 4 ust. 5 uor. Zgodnie z tym przepisem kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości zostaną powierzone innej osobie lub uprawnionemu biuru księgowemu za ich zgodą, z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury.

Uwaga! Przyjęcie odpowiedzialności przez inną osobę lub przedsiębiorcę powinno być stwierdzone w formie pisemnej.

Wywodzi się z tego wniosek, że księgowy wskazany spoza grona zarządu ponosi odpowiedzialność wynikającą z ustawy o rachunkowości, ale nie wiąże się z tym zwolnienie z odpowiedzialności członków zarządu. Naturalnie na odrębnych zasadach będzie się kształtowała odpowiedzialność tej osoby wobec spółki i będzie ona wynikała z umowy o pracę bądź umowy cywilnoprawnej.

Uchwała zatwierdzająca

Zgodnie z art. 53 ust. 1 uor roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, którym w praktyce jest najczęściej zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie. Często zwykło się przyjmować, że organ właścicielski podejmuje uchwały w tym zakresie wyłącznie według własnego uznania i nierzadko robi to dość bezrefleksyjnie. Tymczasem trzeba mieć świadomość, że nierzetelność podstawowych dokumentów finansowych dotyczących działalności spółki oraz zniekształcanie jej rzeczywistych wyników finansowych są co najmniej sprzeczne z dobrymi obyczajami kupieckimi, jeśli nie wprost z przepisami prawa (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 30 kwietnia 2015 r., VI ACA 829/14). W związku z tym uchwała zatwierdzająca wadliwe sprawozdanie finansowe może być zaskarżona do sądu przez uprawnione do tego osoby, przy czym w praktyce będą to przede wszystkim wspólnicy (akcjonariusze) mniejszościowi.

Wobec spółki

Jak już wskazano, zgodnie z art. 4a uor członkowie zarządu odpowiadają wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem stanowiącym naruszenie obowiązku polegającego na zapewnieniu, aby sprawozdanie finansowe, skonsolidowane sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności oraz sprawozdanie z działalności grupy kapitałowej spełniały wymagania przewidziane w uor. Jest to swoiste uszczegółowienie art. 292 i art. 483 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) przewidujących odpowiedzialność członków zarządu za szkody wyrządzone spółce przez naruszające prawo działanie lub zaniechanie. W związku z tym szereg praktycznych kwestii, w tym komentarzy oraz orzeczeń zapadłych na podstawie k.s.h., będzie miało zastosowanie do odpowiedzialności menedżerów w tym zakresie.

Przestrzeganie przez uczestników obrotu gospodarczego przepisów o rachunkowości z uwzględnieniem regulacji dotyczących sprawozdawczości finansowej jest przedmiotem zainteresowania co najmniej trzech dużych grup interesariuszy.

1. Są nimi w pierwszej kolejności organy publiczne, takie jak urzędy skarbowe, ale także Komisja Nadzoru Finansowego, a w skrajnych wypadkach prokuratura.

Pozostało 96% artykułu
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a