Kiedy zobowiązanie warunkowe przekształca się w rezerwę w sprawozdaniu finansowym

Podstawowym celem rachunkowości jest dostarczenie prawdziwego i rzetelnego obrazu sytuacji majątkowej i finansowej podmiotu gospodarczego. Przedmiotem rachunkowości jest każde zdarzenie gospodarcze wyrażone w mierniku pieniężnym i wpływające na zmianę sytuacji firmy, jej zasoby i wyniki.

Publikacja: 14.04.2020 16:30

Kiedy zobowiązanie warunkowe przekształca się w rezerwę w sprawozdaniu finansowym

Foto: AdobeStock

Kierownik jednostki zobowiązany jest między innymi do prawidłowego zakwalifikowania poszczególnych operacji gospodarczych w sprawozdaniach finansowych. Przykładem takich operacji mogą być na przykład sprawy sądowe, udzielane gwarancje, poręczenia. Część tych operacji może być ewidencjonowana jako rezerwa (koszt) w rachunku zysków i strat, a następna część jako zobowiązania warunkowe ujmowane jedynie w ewidencji pozabilansowej i ujawniane w części opisowej sprawozdania finansowego. Jest to bardzo ważna kwalifikacja, gdyż przyczynia się do prawidłowego ustalenia wyniku finansowego firmy. Zła ocena lub celowe niewykazanie danej sytuacji zawyży wynik finansowy firmy. Obowiązek tworzenia rezerw wynika z zastosowania zasady współmierności oraz zasady ostrożności.

Pozostało 89% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara