fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak ująć w księgach ustąpienie wspólnika ze spółki osobowej

Wspólnicy
Adobe Stock
Ustąpienie wspólnika ze spółki osobowej jest sposobem zakończenia łączącego go z pozostałymi wspólnikami stosunku prawnego, wynikającego z umowy spółki. Może ono nastąpić w formie wystąpienia z niej, wypowiedzenia umowy lub sprzedaży udziałów. Czynność taka rodzi określone konsekwencje podatkowe i księgowe.

W przypadku spółki cywilnej, jeżeli została ona zawarta na czas nieoznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na 3 miesiące naprzód, na koniec roku obrachunkowego. Z ważnych powodów wspólnik może jednak wypowiedzieć swój udział bez zachowania tych terminów, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony.

UWAGA!

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej nie powoduje jej rozwiązania, pod warunkiem, że w spółce pozostanie nadal co najmniej 2 wspólników.

Czytaj także: Księgowanie świadczeń wspólników na rzecz spółki osobowej

Rozliczenie

Występujący ze spółki wspólnik traci członkostwo w spółce oraz status współwłaściciela majątku wspólników. Przysługuje mu natomiast prawo do rozliczenia. I tak, wspólnikowi występującemu ze spółki zwracane są w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania oraz wypłacana w pieniądzu wartość jego wkładu, oznaczona w umowie spółki (zwrotowi nie ulega wartość wkładu, polegająceg...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA