fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kara za niewydanie dokumentów księgowych

AdobeStock
Jeżeli biuro rachunkowe nie może odmówić wydania ksiąg rachunkowych jeżeli zostało wezwane przez organ podatkowy nawet w sytuacji, gdy zakończyło już współpracę z klientem.

- Czy na biuro rachunkowe może zostać nałożona kara porządkowa, jeśli biuro odmawia organom podatkowym wydania posiadanych ksiąg rachunkowych klienta w formie JPK_KR ze względu na zakończenie umowy z nim zawartej? – pyta czytelnik.

Na podstawie art. 193a Ordynacji podatkowej obowiązek przekazywania danych w formie JPK dotyczy ksiąg podatkowych prowadzonych przy użyciu programów komputerowych oraz dowodów księgowych wytworzonych przy użyciu tych programów. Zgodnie z art. 3 pkt 4 Ordynacji podatkowej przez księgi podatkowe rozumie się m.in. księgi rachunkowe, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci.

UWAGA!

Na żądanie organu podatkowego księgi rachunkowe powinny zostać wydane w strukturze JPK_KR.

Czytaj także: Czy usługi księgowe mogą być wykonane na podstawie umowy o dzieło

Z kolei zgodnie z art. 262 § 3 pkt 3 w zw. z art. 262 § 1 Ordynacji podatkowej osoby, któr...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA