fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Który zarząd podpisuje zaległe sprawozdanie finansowe spółki: nowy czy stary

123RF
Nie do rzadkości należą sytuacje, w których dochodzi do niesporządzenia rocznych dokumentów sprawozdawczych w ustawowym terminie trzech miesięcy od dnia bilansowego. Przed osobami, które w jednostce muszą zmierzyć się z tym problemem, stoi konieczność rozwiania wielu wątpliwości prawnych.

Abstrahując od odpowiedzialności karnej przewidzianej za niewykonanie tego obowiązku – niesporządzenie sprawozdania w terminie skutkować może bowiem nałożeniem na osoby odpowiedzialne grzywny lub skazaniem ich na dwa lata pozbawienia wolności albo zastosowaniem obu kar łącznie (art. 77 pkt 1 ustawy o rachunkowości; dalej: uor).

Ustalenie kręgu osób zobowiązanych

Do pierwszych z nich należy sytuacja, w której dochodzi do zmiany składu zarządu, a osoby, które powinny były sporządzić sprawozdanie finansowe w terminie, nie są już osiągalne. Załóżmy, że niesporządzenie sprawozdania finansowego dotyczy okresu roku obrotowego równego rokowi kalendarzowemu 2017 r., a w okresie od marca 2018 r. w jednostce uległ zmianie skład zarządu. Czy za podpisanie sprawozdania za 2017 r. powinien więc być odpowiedzialny stary zarząd? Nie. Podejmując obecnie decyzję o sporządzeniu sprawozdania za 2017 r., ze strony aktualnego kierownika jednostki, tj. wszystkich członków zarządu lub in...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA