fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak podatki i Brexit wpływają na sprawozdawczość finansową

Księgowy
Księgowy
Adobe Stock
Rok 2021 przyniósł wiele zmian związanych z obciążeniami fiskalnymi, a niektóre z nich okazały się dla części podmiotów wręcz rewolucyjne. Opodatkowanie spółek komandytowych, wprowadzenie nowych podatków i opłat oraz wyjście Wielkiej Brytanii z UE powodują, że podmioty muszą ocenić wpływ tych zmian na swoje księgi rachunkowe, a co za tym idzie także na sprawozdania finansowe.

W artykule przestawiamy tylko wybrane wyzwania, z którymi podmioty muszą się zmierzyć – w wielu przypadkach już przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2020 rok.

Opodatkowanie spółek komandytowych

Jedną z najszerzej dyskutowanych zmian jest objęcie spółek komandytowych podatkiem dochodowym. Nowe rozwiązania oddziałują na obowiązki sprawozdawcze tych spółek. Po pierwsze, wpływ opodatkowania spółki, która dotychczas była transparentna podatkowo, jest ujmowany w sprawozdaniu tej spółki, ale może znaleźć również odzwierciedlenie w sprawozdaniu finansowym spółki będącej jej właścicielem.

Czytaj także: Sprawozdanie finansowe źródłem informacji o jednostce

Przed zmianą wyniki spółek komandytowych były opodatkowane na poziomie udziałowca. Skutkiem tego, ewentualne różnice przejściowe między wartością podatkową a księgową aktywów i zobowiązań spółki komandytowej ujęte były w podatku odroczonym spółki-matki. Na skutek przeniesienia ciężaru opodatko...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA