Jak prezentować w sprawozdaniach niesprzedane wyroby i produkcję w toku?

Ustalanie zmiany stanu produktów służy realizacji zasady współmierności przychodów i kosztów. Dotyczy to sytuacji, gdy w bieżącym okresie spółka sprzedaje wyroby, których koszty wytworzenia poniesiono w poprzednim okresie, lub odwrotnie.

Publikacja: 24.02.2016 01:00

Foto: 123RF

Wytworzone przez jednostkę produkty gotowe, niepodlegające dalszej obróbce i przeznaczone do sprzedaży, wykazuje się na dzień bilansowy w aktywach bilansu. Z punktu widzenia obszaru funkcjonowania przedsiębiorstwa produkcyjnego można wyróżnić produkty:

- działalności podstawowej (stanowiące statutowy przedmiot działalności), oraz

- działalności pomocniczej, najczęściej wytwarzane na własne potrzeby, np. transport, utrzymanie ruchu maszyn i urządzeń czy koszty administracyjne.

Przez produkcję w toku należy rozumieć składniki aktywów, w odniesieniu do których proces technologiczny nie został jeszcze dokończony i z tego powodu nie mogą być przeznaczone do sprzedaży.

Uwzględniając zasady wyceny bilansowej produkcji w toku, należy ogół kosztów poniesionych na działalność podstawową podzielić na koszty produktów i koszty okresu. Koszty produktów mają bezpośredni i pośredni związek z produkcją. Podlegają one aktywowaniu (zatrzymaniu) w bilansie w pozycji „Zapasy" (analitycznie: produkcja i produkcja w toku) w oczekiwaniu na pojawienie się współmiernego do nich przychodu (korzyści ekonomicznych).

Przy wycenie bilansowej należy pamiętać o definicji aktywów oraz nadrzędnych zasadach rachunkowości, w szczególności zasadzie współmierności kosztów i przychodów oraz zasadzie ostrożności.

Zatrzymana w aktywach bilansu produkcja i produkcja w toku ma wpływ na kalkulację wyniku finansowego prezentowanego w rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym.

Warianty rachunku zysków i strat

Ustawa o rachunkowości zezwala na sporządzanie rachunku zysków i strat w dwóch wariantach:

- porównawczym i

- kalkulacyjnym.

Jeśli przedsiębiorstwo stosuje do ewidencji kosztów jedynie układ rodzajowy, to zobowiązane jest do sporządzenia rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym. Jeśli stosuje równolegle ewidencję kosztów w układzie rodzajowym i funkcjonalnym (wg miejsc powstawania kosztów), to może wybrać wariant kalkulacyjny rachunku zysków i strat. Do stosowania wariantu kalkulacyjnego zobowiązane są te firmy, które prowadzą ewidencję kosztów wyłącznie w układzie funkcjonalnym (wg miejsca powstawania kosztów).

Kalkulacyjny...

W wariancie kalkulacyjnym rachunku zysków i strat od sumy przychodów netto odejmowane są koszty wytworzenia sprzedanych produktów oraz koszty sprzedaży i ogólnego zarządu. Wariant kalkulacyjny w pełni przyporządkowuje wykazane koszty w układzie funkcjonalnym do wielkości osiągniętych w danym okresie przychodów. Problem współmierności kosztów i przychodów nie występuje, bo prezentowane w rachunku koszty w pełni odpowiadają przychodom, które są z nimi związane.

...i porównawczy

W wariancie porównawczym przychody netto ze sprzedaży koryguje się o „zmianę stanu produktów'' (zwiększenie wartości dodatniej, zmniejszenie wartości ujemnej). Jednocześnie od wartości przychodów odejmuje się sumę wszystkich kosztów działalności operacyjnej według ich rodzaju (m.in. amortyzacja, wynagrodzenia, materiały, usługi pozostałe). Tak więc od sumy przychodów odejmuje się wszystkie koszty poniesione w danym okresie, niezależnie od tego, czy wytworzone produkty zostały ukończone i sprzedane, i pojawił się przychód z ich sprzedaży. Często okazuje się, że poniesione koszty „pozostały" nadal w firmie, co jest odzwierciedlone w aktywach bilansu w pozycji „Zapasy" (analitycznie: produkcja i produkcja w toku), bez wyeliminowania kosztów o pozycje niesprzedane. Ta wartość powinna mieć swoje odzwierciedlenie w rachunku zysków i strat jako zmiana stanu produktów.

Korygowanie kosztów w układzie rodzajowym o zmianę stanu produktów (prezentowaną jako korekta przychodów) wynika z zachowania zasady współmierności kosztów i przychodów. Oznacza to, że wpływ na wynik finansowy mają koszty prezentowane w rachunku zysków i strat w wysokości dotyczącej jedynie sprzedanych produktów.

Jak ustalać

W praktyce zmiana stanu produktów jest różnicą miedzy stanem końcowym a początkowym pozycji „Produkty gotowe" i „Półprodukty i produkty w toku" wykazanym w aktywach bilansu. Na wartość zmiany produktów mogą wpływać również rozliczenia międzyokresowe kosztów (z uwagi na zakres tematyczny artykułu zagadnienie to zostało pominięte). Jeśli stan końcowy wyrobów gotowych i produkcji w toku jest większy niż początkowy – czyli zapas wykazany w bilansie się zwiększył – to zmianę stanu produktów wykazujemy jako korektę przychodów ze znakiem „+". Oznacza to, że koszty wykazane w danym okresie w układzie rodzajowym w rachunku zysków i strat są wyższe w stosunku do sprzedaży produktów w tym okresie. Zmiana stanu produktów koryguje (zmniejsza) koszty, żeby ich wysokość odpowiadała sprzedanym produktom.

Analiza po przekształceniu danych

Jadwiga Szabat, biegły rewident, prezes zarządu Ecovis System Rewident sp. z o.o.

Właściwa prezentacja w sprawozdaniu przedsiębiorstwa produkcyjnego danych finansowych dotyczących wyrobów gotowych, niedokończonych i niesprzedanych produktów oraz produktów w toku ma decydujący wpływ na analizy finansowe dotyczące zmian przychodów i kosztów w danym okresie.

Zmiany stanu produktów w analizie nie można traktować jako korekty przychodów. Pozycja ta jest korektą kosztów i w tej kategorii na potrzeby analizy powinna być uwzględniana. Dopiero po odpowiednim przekształceniu danych dotyczących sprzedaży i kosztów można przystąpić do obliczania wskaźników wykorzystywanych w analizach finansowych. Analizy są wykorzystywane wewnątrz jednostki dla podejmowania decyzji, ale także przez otoczenie zewnętrzne firmy, które tworzą banki, inwestorzy i inni kontrahenci.

Nie zawsze bezkrytycznie można wykorzystywać dane finansowe prezentujące produkcję i wyroby w toku przedstawiane w sprawozdaniu finansowym. Aby prawidło je ocenić, należy rozpoznać ryzyko przestrzegania zasady współmierności kosztów i przychodów. W tym celu trzeba sprawdzić powiązania wynikające z pozycji bilansu pokazujące wartości produkcji i produkcji w toku z kwotą wykazaną w rachunku zysków i strat jako zmiana stanu produktów. Jeśli występuje przyrost lub spadek produkcji sprzedanej w danym okresie sprawozdawczym, musi to zostać właściwie rozpoznane w kalkulacji wyniku finansowego okresu, gdyż ma to znaczący wpływ na ocenę funkcjonowania przedsiębiorstwa i jego perspektywy rozwojowe.

Wytworzone przez jednostkę produkty gotowe, niepodlegające dalszej obróbce i przeznaczone do sprzedaży, wykazuje się na dzień bilansowy w aktywach bilansu. Z punktu widzenia obszaru funkcjonowania przedsiębiorstwa produkcyjnego można wyróżnić produkty:

- działalności podstawowej (stanowiące statutowy przedmiot działalności), oraz

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara