fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rachunkowość

Wydłużenie terminu na sporządzenie dokumentacji cen transferowych

123RF
Termin na sporządzenie dokumentacji cen transferowych za 2017 r. ma zostać wydłużony do 30 września 2018 r.

Z komunikatu Ministerstwa Finansów, który pojawił się na jego stronie internetowej 16 lutego 2018 r., wynika, że resort pracuje nad rozporządzeniem, które ma znacząco wydłużyć terminy na sporządzenie dokumentacji cen transferowych (zarówno local file, jak i master file), jak również na złożenie oświadczeń o sporządzeniu dokumentacji oraz złożenie sprawozdań CIT-TP i PIT-TP. Dla przypomnienia: obecny termin – dla podatników mających rok podatkowy zgodny z kalendarzowym – upływa już 31 marca 2018 r. Nowy, planowany termin ma zostać przesunięty o sześć miesięcy, a więc do 30 września 2018 r. Analogiczny termin ma dotyczyć dokumentacji za 2018 r., którą będziemy przygotowywać do 30 września 2019 r.

Co ważne i rzadko spotykane, resort w swoim komunikacie powołuje się wprost na ważny interes podatników oraz to, że obowiązujące terminy zbiegają się w czasie z terminem złożenia zeznania podatkowego.

Powyższe informacje należy ocenić jednoznacznie w sposób pozytywny, albowiem dla wielu podatników termin 31 marca 2018 r. był zdecydowanie zbyt krótki. Po pierwsze, ze względu na liczbę transakcji z podmiotami powiązanymi, a po drugie, ze względu na duże nakłady finansowe i czasowe niezbędne do przygotowania dokumentacji i innych dokumentów wymaganych przez obecne przepisy.

Ministerstwo dość enigmatycznie wspomniało również, że pracuje nad zmianą przepisów ustawowych (CIT i PIT). To dobra wiadomość, bo mają one znacząco zmniejszyć i uprościć obowiązki informacyjne i dokumentacyjne. Możemy się więc spodziewać w najbliższym czasie kolejnego projektu nowelizującego ustawy podatkowe w zakresie cen transferowych, przy czym wyjątkowo ma być to zmiana korzystna dla podatników. Co ważne, planowane zmiany mają wejść z datą wsteczną od 1 stycznia 2018 r. Zostało mało czasu na sporządzenie dokumentacji według obecnie obowiązujących przepisów, należy się więc spodziewać, że rozporządzenie wejdzie w życie jeszcze w lutym (lub na początku marca) 2018 r.

Istnieją realne szanse na to, iż znowelizowane przepisy wejdą w życie i pozwolą odetchnąć podatnikom, niemniej jest to tylko wstępny projekt rozporządzenia na etapie konsultacji międzyresortowych. Podatnicy objęci obowiązkami w zakresie cen transferowych z daleko posuniętego bezpieczeństwa podatkowego nie powinni zawieszać ani też odkładać w czasie prac nad dokumentacjami za rok 2017.

—oprac. olat

Autor jest doradcą podatkowym, partnerem zarządzającym w kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA