Wyposażenie i środki trwałe poza spisem z natury

W remanencie należy wpisać towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe oraz braki i odpadki.

Publikacja: 20.02.2017 01:00

Wyposażenie i środki trwałe poza spisem z natury

Foto: 123RF

Za jakiś czas, w polskim porządku prawnym zacznie się kwestionować określone czynności prawne, np. przesłuchania

Przed sądami polskimi pojawi się pytanie o walor dowodowy takich czynności

Sądy będą musiały rozstrzygać

Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Podatek dochodowy rozliczam według skali podatkowej. Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. W najbliższym czasie zmieni się w spółce jeden ze wspólników, więc trzeba będzie zrobić spis z natury. Czy należy w nim ująć środki trwałe i wyposażenie? - - pyta czytelnik.

Zasady sporządzania spisu z natury przez podatników, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, zostały określone w przepisach rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: rozporządzenie).

W kilku sytuacjach

Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności (§ 27 ust. 1 rozporządzenia).

Pojęcia zdefiniowane w rozporządzeniu

W § 3 pkt 1, 7 i 8 rozporządzenia znajdują się definicje pojęć związanych z obowiązkiem sporządzania spisu z natury..

Towary oznaczają towary handlowe, materiały podstawowe i pomocnicze, półwyroby (półfabrykaty), wyroby gotowe, braki i odpady oraz materiały przyjęte od zamawiających do przerobu lub obróbki.

Towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Są nimi również produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej.

Materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu. Do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania - puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi.

Materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości.

Wyrobami gotowymi są wyroby własnej produkcji, których proces przerobu został całkowicie zakończony, wykonane usługi, prace naukowo-badawcze, prace projektowe, geodezyjno-kartograficzne, zakończone roboty, w tym także budowlane.

Produkcja niezakończona to produkcja w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), czyli niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem.

Brakami są nieodpowiadające wymaganiom technicznym wyroby własnej produkcji, całkowicie wykończone bądź też doprowadzone do określonej fazy produkcji. Braki to również towary handlowe, które na skutek uszkodzenia lub zniszczenia w czasie transportu bądź magazynowania utraciły częściowo swą pierwotną wartość.

Odpadami są materiały, które na skutek procesów technologicznych lub na skutek zniszczenia albo uszkodzenia utraciły całkowicie swą pierwotną wartość użytkową.

Wyposażenie oznacza rzeczowe składniki majątku, związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone, zgodnie z przepisami ustawy o PIT, do środków trwałych.

Środki trwałe oznaczają środki trwałe w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.

Nie są wymienione w katalogu

Z § 27 rozporządzenia wynika, że w remanencie należy wpisać:

- towary handlowe

- materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze

- półwyroby,

- produkcję w toku

- wyroby gotowe, braki i odpadki.

Spisem nie obejmuje się natomiast wyposażenia i środków trwałych. Czytelnik, który będzie sporządzać spis z natury w związku ze zmianą wspólnika w spółce cywilnej, nie wpisze więc do remanentu ani środków trwałych, ani wyposażenia.

Autor jest doradcą podatkowym z Warszawy

Podstawa prawna: § 3 pkt 1, 7 i 8 oraz § 27 ust. 1 rozporządzenia z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 1037 ze zm.)

Za jakiś czas, w polskim porządku prawnym zacznie się kwestionować określone czynności prawne, np. przesłuchania

Przed sądami polskimi pojawi się pytanie o walor dowodowy takich czynności

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawnicy
Awans prokuratora szykanowanego za Ziobry i Święczkowskiego
Prawo karne
Prokuratura przeszukała dom Zbigniewa Ziobry. "Okien nie wybijano"
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe