Obowiązek wyłączenia z kosztów podatkowych kosztów związanych z korzystaniem z cudzego kapitału może w znaczący sposób wpłynąć na wysokość podatku do zapłaty. O tym, jak obliczyć limit nadwyżki kosztów finansowania dłużnego oraz rozpoznać koszty podlegające limitowaniu, powinni wiedzieć księgowi prowadzący rozliczenia z fiskusem. Problem jest tym bardziej istotny, że od roku 2019 licząc limit, należy uwzględnić również odsetki od kredytów i pożyczek udzielonych przed nowelizacją, a także odpisy amortyzacyjne w części obejmującej odsetki.
W „Rachunkowości" z 15 stycznia 2020 r. zostały omówione ograniczenia w zaliczaniu do kosztów podatkowych kosztów finansowania dłużnego. Wówczas został wskazany limit, obowiązujący podatników w zakresie nadwyżki kosztów finansowania dłużnego, a także kogo dotyczą ograniczenia oraz jak ustalić kwotę niepodlegającą ograniczeniom. Bardzo ważne jest również, jakie przychody i koszty należy uwzględnić przy usta...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.