fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nadwyżka kosztów finansowania dłużnego

Adobe Stock
Limit 30 proc. EBITDA dotyczy przekroczenia, a nie samych kosztów korzystania z cudzego kapitału. Nadwyżka ta stanowi różnicę pomiędzy kosztami uzyskania oraz korzystania z cudzego kapitału a przychodami o charakterze odsetkowym. Oznacza to, że uzyskiwane przychody o charakterze odsetkowym zwiększają limit kosztów finansowania dłużnego.

Obowiązek wyłączenia z kosztów podatkowych kosztów związanych z korzystaniem z cudzego kapitału może w znaczący sposób wpłynąć na wysokość podatku do zapłaty. O tym, jak obliczyć limit nadwyżki kosztów finansowania dłużnego oraz rozpoznać koszty podlegające limitowaniu, powinni wiedzieć księgowi prowadzący rozliczenia z fiskusem. Problem jest tym bardziej istotny, że od roku 2019 licząc limit, należy uwzględnić również odsetki od kredytów i pożyczek udzielonych przed nowelizacją, a także odpisy amortyzacyjne w części obejmującej odsetki.

W „Rachunkowości" z 15 stycznia 2020 r. zostały omówione ograniczenia w zaliczaniu do kosztów podatkowych kosztów finansowania dłużnego. Wówczas został wskazany limit, obowiązujący podatników w zakresie nadwyżki kosztów finansowania dłużnego, a także kogo dotyczą ograniczenia oraz jak ustalić kwotę niepodlegającą ograniczeniom. Bardzo ważne jest również, jakie przychody i koszty należy uwzględnić przy usta...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA