CIT: Usługi informatyczne to nie jest doradztwo ani przetwarzanie danych

Spółka nie musi stosować ograniczenia w zaliczaniu do kosztów usług niematerialnych, polegających na umożliwieniu świadczenia obsługi logistycznej i zapewniających funkcjonowanie systemów związanych z obsługą księgową.

Publikacja: 23.01.2019 05:00

CIT: Usługi informatyczne to nie jest doradztwo ani przetwarzanie danych

Foto: Adobe Stock

- Spółka z o.o. nabywa od podmiotu powiązanego, w rozumieniu art. 11a ustawy o CIT, usługi informatyczne, umożliwiające świadczenie obsługi logistycznej na rzecz klientów w ramach organizowania oraz zarządzania łańcuchem dostaw oraz usługi zapewniające właściwe funkcjonowanie systemów informatycznych związanych z procesem obsługi księgowej spółki. Polegają one na: utrzymaniu serwerów, zarządzaniu infrastrukturą informatyczną, utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania systemów informatycznych oraz sieci, zarządzaniu aplikacjami, rozwiązywaniu problemów i wyeliminowaniu błędów w oprogramowaniu, bieżącym wsparciu informatycznym oraz wprowadzaniu zmian w systemach oraz ich ewentualnej przebudowie. Usługodawca zapewnia prawidłowe wykonanie świadczenia poprzez zarządzanie odpowiednim zapleczem technicznym oraz personelem, jak również dysponuje niezbędnym sprzętem informatycznym, oprogramowaniem i licencjami. Czy takie usługi podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ustawy o CIT? – pyta czytelnik.

Z artykułu 15e ust. 1 ustawy o CIT wynika, że podatnicy są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty:

1) usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze,

2) wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4–7 ustawy o CIT,

3) przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek, innych niż udzielonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w tym w ramach zobowiązań wynikających z pochodnych instrumentów finansowych oraz świadczeń o podobnym charakterze

– poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych, w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 lub podmiotów mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o CIT (do końca 2018 r.: na rzecz podmiotów powiązanych, o których mowa w art. 11 ustawy o CIT, lub podmiotów mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 9a ust. 6 ustawy o CIT), w części, w jakiej koszty te łącznie w roku podatkowym przekraczają 5 proc. kwoty odpowiadającej nadwyżce sumy przychodów ze wszystkich źródeł przychodów pomniejszonych o przychody z tytułu odsetek nad sumą kosztów uzyskania przychodów pomniejszonych o wartość zaliczonych w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16a–16m ustawy o CIT, i odsetek.

Czytaj także: CIT: kiedy koszt ma związek z wytworzeniem wyrobu lub wykonaniem usługi

Dyspozycją art. 15e ust. 1 ustawy o CIT objęte są podmioty powiązane oraz świadczące usługi wymienione w tym przepisie. Oba te warunki muszą być spełnione łącznie. Spółka nabywa usługi od podmiotu powiązanego, więc należy ustalić, czy opisane usługi informatyczne są objęte ograniczeniem w odliczaniu, tzn. czy można je zaliczyć do katalogu usług z art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT (niewątpliwie nie podlegają one regulacji art. 15e ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT).

Czynności nazwane i podobne do nich

Zawarty w art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT katalog świadczeń skutkujących ograniczeniem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów można podzielić na dwie grupy. Pierwszą grupę stanowią świadczenia wyraźnie nazwane, druga to świadczenia mające podobny charakter do tych świadczeń nazwanych. W tej drugiej grupie mieszczą się świadczenia, które mają cechy charakterystyczne dla świadczeń wprost wymienionych w art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, ale posiadają również elementy charakterystyczne dla innych świadczeń. Dla uznania, że świadcze- nie niewymienione wprost w art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT jest objęte jego zakresem, decydujące jest, aby elementy charakterystyczne dla świadczeń wprost wymienionych w tym przepisie przeważały nad cechami charakterystycznymi dla świadczeń w nim niewymienionych (stanowi to kryterium podstawowe).

Spółka nabywa od podmiotu powiązanego usługi informatyczne: umożliwiające prowadzenie obsługi logistycznej (świadczenie usług) oraz związane z obsługą księgową (szczegółowy zakres usług zawarty jest w pytaniu).

Trzeba rozszyfrować

W przedmiotowej sprawie istotne będzie ustalenie znaczenia pojęcia: „usługi zarządzania i kontroli" oraz „przetwarzanie danych" z art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Ponieważ definicji nie ma w ustawie, należy posiłkowo odwołać się do wykładni językowej tego pojęcia:

- »zarządzać« oznacza m.in. »sprawować nad czymś zarząd«

- »kontrola« oznacza m.in.:

1. »sprawdzanie czegoś, zestawianie stanu faktycznego ze stanem wymaganym«

2. »nadzór nad kimś lub nad czymś«

- »przetworzyć – przetwarzać« oznacza m.in. «opracować zebrane dane, informacje itp., wykorzystując technikę komputerową«

- »doradztwo« oznacza »udzielanie fachowych porad« (zob.: https://sjp.pwn.pl).

Pojęcie „zarządzanie" powinno być zatem rozumiane szeroko, jako zbiór różnorodnych czynności i działań zmierzających do osiągnięcia określonego celu związanego z interesem (potrzebą) danego przedmiotu zarządzania, realizowanych w następującej sekwencji: planowanie, organizowanie, przewodzenie oraz kontrola (klasyczne funkcje zarządcze). W analizowanej sprawie trudno jest twierdzić, że przedmiotowe usługi informatyczne są usługami podobnymi do usług zarządzania.

Nie są one również podobne do usług przetwarzania danych, gdyż pojęcie „przetwarzanie danych" dotyczy czynności mających charakter odtwórczy i obejmuje elementy takie jak: porządkowanie, archiwizowanie, zabezpieczenie oraz udostępnianie zbiorów danych. Nie sposób ich także uznać za usługi doradcze lub im podobne.

Nabywane przez spółkę od podmiotu powiązanego usługi informatyczne, opisane w pytaniu, nie są objęte katalogiem zawartym w art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Wysokość kosztów uzyskania przychodów z tytułu nabycia tych usług informatycznych od podmiotu powiązanego nie podlega ograniczeniu w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 15e ustawy o CIT. Bez znaczenia zatem pozostaje w tym przypadku okoliczność, że usługodawca jest podmiotem powiązanym względem spółki. Już niespełnienie przesłanki przedmiotowej wynikającej z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT powoduje brak zastosowania rzeczonego przepisu w danej sprawie.

Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe, np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach z 19 lipca 2018 r. (0114-KDIP2-3.4010.151.2018. 1.MS) i z 14 marca 2018 r. (0111-KDIB1-1.4010.33.2018. 1.BS).

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1036)

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego