fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak potwierdzić saldo inwentaryzowanych należności przy rozrachunkach z kontrahentami

Adobe Stock
Wiele jednostek zastanawia się, czy w dobie powszechnej elektronizacji oraz w aktualnym stanie epidemii, można tradycyjną „papierową" metodę potwierdzenia salda zastąpić wysłaniem prośby o potwierdzenie e-mailem.

Obowiązkiem każdej jednostki prowadzącej księgi rachunkowe jest przeprowadzenie na koniec roku obrotowego inwentaryzacji wszystkich składników aktywów i pasywów. Ustawa o rachunkowości wskazuje metody i terminy inwentaryzacji poszczególnych grup, w tym obowiązek inwentaryzowania rozrachunków z kontrahentami.

W ustawie jednak nie znajdziemy szczegółów o charakterze technicznym i organizacyjnym, a forma ich przeprowadzenia powinna wynikać ze szczegółowej instrukcji inwentaryzacyjnej każdej jednostki.

Czytaj też: Potwierdzanie sald to więcej niż sprawdzanie kwot

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 2 ustawy o rachunkowości należności z kontrahentami muszą być inwentaryzowane drogą potwierdzenia salda. W celu uzyskania od kontrahenta potwierdzenia, że uznaje on kwotę wymaganej do zapłaty należności, jednostka wysyła do niego, najczęściej w formie „papierowej", dwa egzemplarze wezwania do potwierdzenia wysokości salda, z prośbą o jego potwierdzenie przez odesłanie jednego egz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA