Pożyczka polega na tym, że udzielający pożyczki (pożyczkodawca) zobowiązuje się przenieść na pożyczkobiorcę określoną ilość pieniędzy, a pożyczkobiorca dokonać w określonym czasie zwrotu pożyczonej kwoty. Umowa pożyczki zdefiniowana jest w artykule 720 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.).
Należy pamiętać, że umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej, która nie jest tożsama z formą pisemną. Szczegóły w art. 77 k.c.
Dwa źródłaPracodawca może przeznaczyć na pożyczki dla pracowników środki obrotowe lub środki pochodzące z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (dalej: ZFŚS), jeżeli oczywiście posiada taki fundusz. ZFŚS to środki pieniężne gromadzone na odrębnym rachunku bankowym, pozyskane z corocznego odpisu na zakładowy fundusz socjalny. ZFŚS tworzony jest na podstawie ustawy, która określa zasady tworzenia funduszu, dopuszczalne formy pomocy i sposoby rezygnacji z działalności socjalnej....
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.