Rachunkowość

Czy roboty zastąpią księgowych?

Adobe
67 proc. ankietowanych przez EY jest przekonanych, że nowe technologie takie jak rozwiązania robotyczne, automatyzacja procesów księgowych czy sztuczna inteligencja, będą odgrywały coraz większą rolę w ich firmie.

Już dziś widać, że zmiany legislacyjne spowodują głęboką transformację raportowania księgowego. Jednolity Plik Kontrolny, split payment czy zmiany zasad stosowania cen transferowych zmniejszają pole do interpretacji dla księgowych i przenoszą centrum kompetencji księgowych w kierunku specjalistów od IT - twierdzą autorzy raportu z wynikami badania "Robot w służbie księgowości" przeprowadzonego na grupie blisko 150 przedstawicieli zarządów, dyrektorów finansowych i głównych księgowych.

- Technologia, w tym robotyzacja, pozwoli księgowym nie tylko "robić zdjęcia przeszłości", ale na podstawie posiadanych danych przewidywać wyzwania podatkowe i księgowe w przyszłości – mówi Marcin Jurczak, Partner, Lider Zespołu Usług Księgowych i Płacowych EY. - Robotyka przyspiesza wykonanie zadań i uwalnia zasoby ludzkie w organizacji, umożliwiając przesunięcie ich do bardziej zaawansowanych zadań. W połączeniu z optymalizacją procesów, automatyzacja umożliwia uwolnienie 40-50 proc. zasobów ludzkich w organizacji. W efekcie rośnie poziom zadowolenia klientów, którym taka firma dostarcza usługę szybciej i jest ona lepszej jakości. Zwiększa się też poziom innowacyjności w firmie, dzięki uwolnionym zasobom ludzkim, poprawie analityki biznesowej i wykonywaniu zadań w czasie rzeczywistym – dodaje.

Raczej ewolucja niż rewolucja

Jednak w Polsce nasycenie nowymi technologiami usług księgowych zwykle nie przekracza 50 proc. Wyjątkiem jest obowiązkowy JPK, który wykorzystuje 81 proc. badanych. Co druga firma (52 proc.) wykorzystuje nowe technologie w sprawozdawczości podatkowej, a 46 proc. badanych w sprawozdaniach rocznych lub kwartalnych. 43 proc. firm wykorzystuje technologię w bieżącej rejestracji transakcji, a 38 proc. badanych używa nowych technologii do rozliczeń miesięcznych.

Czy to się zmieni? 57 proc. badanych zdaje sobie sprawę, że nowe technologie działają szybciej i sprawniej, co przekłada się na wzrost efektywności procesów księgowych. Zdaniem 54 proc. ułatwiają one podejmowanie decyzji.

Gdzie widzą przeszkody

Mimo to w najbliższych 12 miesiącach zaledwie 7 proc. badanych planuje zmiany w formie księgowości. Ankietowani dostrzegają zbyt wiele ograniczeń, by śmielej korzystać z nowych technologii (patrz infografika w galerii). Najczęściej wymienianą przeszkodą jest brak budżetu – wymienia ją 38 proc. ankietowanych. Tuż za nim pojawia się brak informacji o istniejących rozwiązaniach (34 proc.) oraz konieczność zmian procesu księgowego (24 proc.). 23 proc. badanych wskazało na obostrzenia korporacyjne, a 22 proc. - na brak odpowiednich dla danej firmy rozwiązań. Niechęć pracowników, którzy postrzegają nowe technologie jako konkurencję stanowi przeszkodę według 16 proc. badanych. Brak zaufania dla nowych technologii deklaruje tylko 9 proc. ankietowanych.

W sytuacjach nadzwyczajnych - takich, jak urlop czy choroba pracownika – firmy są bardziej skłonne do korzystania z rozwiązań dostawców zewnętrznych. Tak deklaruje ponad 40 proc. badanych. Zaletą outsourcingu jest ich zdaniem przede wszystkim doświadczenie wynikające ze współpracy z wieloma firmami o różnych potrzebach, udział pracowników tych instytucji w specjalistycznych szkoleniach i pełna dyspozycyjność pracowników zewnętrznych.

Krysia pracowita i szybka

Od czerwca 2017 roku w EY pracuje Krystyna – robot wspomagający w pracach księgowych.

– Pomaga księgować wyciągi bankowe, transakcje zakupu i sprzedaży. Sprawdza też numery NIP i VAT. Dla porównania - człowiek sprawdza jeden nr NIP przez ok. minutę, robotowi czynność ta zajmuje 20 sekund. Krysia pomaga też systemowi kadrowo-płacowemu, któremu importuje automatycznie wartość premii i nadgodzin. To jednak ułamek możliwości Krysi, programiści EY pracują nad kolejnymi zastosowaniami – mówi Renata Kwas, Menedżer Projektu w Zespole Usług Księgowych i Płacowych EY.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL