fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zamknięcie roku finansowego - terminarz czynności

Adobe Stock
Mija kolejny miesiąc, który dla służb finansowo - księgowych i firm audytorskich wiąże się przede wszystkim z dokonywaniem czynności pozwalających we właściwy sposób zamknąć kolejny rok. Odpowiednie planowanie zadań pozwala na dochowanie wymaganych terminów i zapewnia komfort ich realizacji zgodnie z harmonogramem.

Z zamknięciem roku finansowego wiąże się szereg czynności, które powinny być zaplanowane przez zarząd z odpowiednim wyprzedzeniem. Ich realizacja zaczęła się już w ostatnim kwartale roku obrotowego, jednak kluczową część prac trzeba wykonać w pierwszym kwartale kolejnego roku obrotowego. Schemat uwzględniający przebieg całego procesu zamknięcia roku (dla podmiotów, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym), w tym obowiązujące w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości. (dalej: uor) terminy, prezentuje schemat obok.

Planowanie

Zamknięcie roku kojarzy się wyłącznie ze sporządzeniem rocznego sprawozdania finansowego. Nie można jednak zapomnieć o innych czynnościach, wymaganych przepisami ustawy. Do takich czynności należą w szczególności:

- inwentaryzacja składników majątku,

- rozliczenie inwentaryzacji,

- uzgodnienie terminów badania z biegłym rewidentem,

- uzgodnienie terminów zamknięcia ksiąg rachunkowych – wewnętrznie ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA