fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RZECZoPOLITYCE

#RZECZoPOLITYCE: Kornel Morawiecki, Marek Suski, Paweł Kowal

Kornel Morawiecki, do niedawna poseł klubu Kukiz'15; były eurodeputowany Paweł Kowal i poseł PiS Marek Suski będą gośćmi Jacka Nizinkiewicza w piątkowym programie #RZECZoPOLITYCE. Początek programu o godzinie 9.

Z Kornelem Morawieckim porozmawiamy o etyce w polityce, łamaniu prawa w Sejmie i o nowym ugrupowaniu politycznym, które chce stworzyć Morawiecki.

Były poseł klubu Kukiz'15 Kornel Morawiecki powiedział, że nie zamierza wstępować do Prawa i Sprawiedliwości. - Będę wspierał niektóre inicjatywy ustawodawcze - zapowiedział

Były poseł klubu Kukiz'15 mówił o okolicznościach ubiegłotygodniowego głosowania w Sejmie. - Bardzo mnie zirytowała forma z jaką potraktowaną Panią Małgorzatę Zwiercan. Ona wstrzymała się od głosu za mnie, bo ja wyszedłem na chwilę z sali posiedzeń. To miało być wielkie przestępstwo. Ja tak nie uważam. Ona wiedziała, że tak mamy głosować. Mój głos miał zaliczyć się tylko do frekwencji - powiedział Morawiecki.

- Wyszedłem, by porozmawiać ze swoim synem. Zamieniliśmy parę słów. Uważałem, że wyjmowanie kart to nieuczciwa procedura. To jest taka gra, nie wiem kto to wymyślił - dodał.

Morawiecki chwilę po głosowaniu mówił, że namawiał Zwiercan do głosowania za niego. Teraz tłumaczy, że powiedział tak, by obronić swoją przyjaciółkę. - Chciałem obronić ją przed krzykiem w Sejmie. Gdybym wiedział, że za minutę będzie głosowanie to bym nie wychodził - powiedział.

- Tam absolutnie nie doszło do złamania prawa - dodał.

Morawiecki nie poczuwa się do winy. Oskarża swoich byłych partyjnych kolegów o bezwzględne zachowanie względem swoich posłów. - Próbowałem z nimi dyskutować na ten temat. Rozmowie towarzyszyły emocje, ale nie chce mówić o szczegółach. Sposób załatwiania tej sprawy był niegodny. To nasza koleżanka, nie można zostawiać swoich ludzi - ocenił.

Były poseł Kukiz'15 uważa, że jego były klub nie spełnił oczekiwań. - Kukiz'15 był bardzo pasywny. Warto zauważyć, że jesteśmy już pół roku po wyborach. Nie budujemy poważnych struktur w terenie - argumentował.

- Paweł Kukiz zaczął współpracować z Nowoczesną i Platformą Obywatelską, a powinien pomagać rządowi, bo to jest element zmian - mówił Morawiecki.

Kornel Morawiecki powiedział, że nie wstąpi do Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że będzie wspierał niektóre inicjatywy ustawodawcze.

Cała rozmowa:

Pawła Kowala spytamy o sytuację Polski na świecie i naszą pozycję w UE, a także o to, czy którejś ze stron konfliktu politycznego w Polsce opłaca się kończyć spór o TK.

Czy rozmowa Andrzeja Dudy z Barackiem Obamą była spotkaniem? - To filozoficzne pytanie - co jest spotkaniem. To było spotkanie kurtuazyjne. Obama odbywa takie kilkuminutowe spotkania kurtuazyjne z politykami. Ale, jak mówi Janusz Korwin-Mikke, to nie jest ważne. Mam wrażenie, że za dużo bijemy piany wokół tego - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE były eurodeputowany i były wiceszef MSZ Paweł Kowal.

Kowal pytany o polską politykę zagraniczną podkreślił, że najważniejsza powinna być w niej kontynuacja. - Nikomu dobrze nie służy, jeśli ustawiamy to tak, że ktoś klęczał, a teraz wstał z kolan. Wcześniej trzymaliśmy z Niemcami, teraz z Czechami. To świadczy o niedojrzałości państwa. Może w ogóle głosujmy: wybierajmy np. czy Polska ma leżeć nad Morzem Północnym - mówił Kowal.

Dlaczego kontynuacja jest w dyplomacji tak ważna? - Myślimy o sobie jak o pępku świata. Ale czy w Kanadzie ktoś wie czym różni się PiS od PO? Nie - tam widzą, że najpierw prowadziliśmy jedną politykę zagraniczną, a potem inną. W dyplomacji trzeba pokazywać kontynuację. Szef MSZ Witold Waszczykowski znajduje się w związku z tym w napięciu między polityką wewnętrzną, a wymogami polityki zagranicznej. To jest problem naszej polityki zagranicznej - tłumaczył Kowal.

Waszczykowskiego Kowal oceniać nie chciał. - Pracowałem z nim w MSZ, był moim starszym kolegą. Wiele się od niego wtedy uczyłem. Funkcja ministra spraw zagranicznych to jest w Polsce de facto tytuł szlachecki. To nie jest łatwa funkcja. Unikam ocen wprost Waszczykowskiego. Kiedy mogę go pochwalić wtedy to robię, jeśli mam go krytykować to tego unikam - mówił były polityk PiS.

Kowal zapewnił też, że nie tęskni za Prawem i Sprawiedliwością. - Mam dobry czas, piszę, mówię to co myślę - podkreślił.

A czy 7 maja wybiera się na marsz organizowany przez opozycję w Warszawie? - Strasznie rzadko chodzę w ostatnim czasie na różne marsze - uciął temat Kowal.

Cała rozmowa:

Z Markiem Suskim porozmawiamy o tym, jak PiS traktuje rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski i toczącego się w naszym kraju sporu o TK. Suskiego spytamy też o stosunek PiS do UE.

- Wielu posłów się rozgląda, bo nie widzi przyszłości u boku Pawła Kukiza - powiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski w programie RZECZoPOLITYCE

Czy są plany zmiany Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego? - Nikt nie może być pewien przyszłości w polityce, natomiast w tej chwili nie ma takich planów - powiedział Marek Suski. Poseł PiS w podobnym tonie wypowiedział się na temat Witolda Waszczykowskiego. - Dzisiaj możemy powiedzieć, że minister Waszczykowski jest dobrym ministrem.

Suski ocenił, że widzi Kornela Morawieckiego w Prawie i Sprawiedliwości. Były polityk klubu Kukiz'15 powiedział dziś w programie RZECZoPOLITYCE, że nie planują przechodzić do partii Jarosława Kaczyńskiego.

- Klub Kukiz'15 nie jest monolitem. Tam są ogromne napięcia i wielu posłów się rozgląda, bo widzi, że przyszłość z Kukizem to przyszłość niepewna i na pewno nie taka, jaką zapowiadał w kampanii wyborczej - powiedział Suski.

- Kukiz zapowiadał, że będzie antysystemowcem i że będzie popierał zmiany, a tu się dogadał z Nowoczesną, by blokować rząd PiS, rząd zmian - dodał.

Zdaniem posła PiS Paweł Kukiz udowadnia, że pod maską antysystemowca chowa się człowiek, który tak naprawdę ten system wspiera.

- Wiem, że wiele osób, które poszło z Kukizem, zastanawia się, czy nie zostało wprowadzonych w błąd. Tam są ludzie ideowi i widzą, że jest rozdźwięk pomiędzy ideami głoszonymi przez Kukiza a praktyką życia - mówił Suski.

Cała rozmowa:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA