fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

REGIONY Z regionu

Punkty szczepień na COVID-19 w dużych miastach gotowe

Chcą szczepić, byle mieli czym
Adobe Stock
Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Lublin. W niektórych dużych miastach już wystartowały punkty szczepień powszechnych na koronawirusa, a w innych dopiero ruszą. Wszyscy czekają na więcej szczepionek.

–  Warszawiacy chcą się szczepić, chcą wrócić do normalności i czuć się bezpieczni. Byliśmy gotowi do uruchomienia 13 miejskich punktów szczepień powszechnych, a nasze założenia oparliśmy o informacje władz centralnych, że już w kwietniu do Polski trafią nieograniczone ilości szczepionek. Teraz będziemy mogli stworzyć cztery warszawskie punkty szczepień powszechnych – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Punkty gotowe do startu

W Gdańsku punkt szczepień powszechnych zacznie działać od piątku 23 kwietnia. Powstanie w hali Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Dębowej.

– Szczepienia wykonywane będą przez sześć dni w tygodniu przez 12 osób dziennie – mówi Olimpia Schneider, z gdańskiego magistratu.

Przygotowano w nim 18 stanowisk kwalifikacyjnych i 20 stanowisk przeznaczonych do szczepień – w tym 2 leżące, wyposażone w sprzęt reanimacyjny.

Punkt obsługiwać będzie personel Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Trybuny hali przeznaczono dla osób, które muszą po szczepieniu pozostać na terenie do kwadarnsa.

Także prezydent Lublina Krzysztof Żuk poinformował, że miasto uruchomi punkt szczepień powszechnych w hali lodowiska Icemania w al. Zygmuntowskich.

Będzie tam 10 zespołów szczepiących, a dziennie szczepionkę otrzyma przynajmniej 720 osób.

– Mam nadzieję, że obiekt będzie gotowy w przyszłym tygodniu, a szczepienia przeciw Covid -19 ruszą, jak tylko otrzymamy pierwszą partię szczepionek – zapowiada prezydent Żuk.

Zakłada on, że w ramach punktu tygodniowo szczepionkę otrzyma ponad 5 tys. osób.

Będą szczepić na Legii

W stolicy punkty ruszą w połowie maja, bo to wtedy więcej szczepionek ma trafić do Polski.

Największy z takich punktów ma działać na stadionie Legii przy ul. Łazienkowskiej. Pozostałe mają działać – w hali sportowej OSiR Targówek, w Białołęckim Ośrodku Sportu czy w- w Wawerskim Centrum Kultury.

W czterech warszawskich punktach szczepień powszechnych po osiągnięciu pełnej zdolności jak szacują urzędnicy będzie można szczepić blisko 9 tys. osób dziennie czyli ponad 60 tys. tygodniowo – pod warunkiem oczywiście, że punkty otrzymają wystarczające ilości szczepionek.

Jak zapowiada Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy, odpowiedzialna m.in. za politykę zdrowotną, dzięki niezbędnemu personelowi i obiecanym przez rząd wielomilionowym dostawom szczepionek w stolicy będzie szczepić więcej mieszkańców również w puntach szczepień, które działają już w miejskich przychodniach. 

– To 59 lokalizacji, gdzie obecnie szczepimy dwóch tys. mieszkańców tygodniowo, a przy zwiększonych dostaw szczepionek, możemy zwiększyć liczbę szczepień nawet do kilkunastu tysięcy tygodniowo – podkreśla wiceprezydent Kaznowska,

Podkreśliła, że stolica, jako samorząd sprostała zadaniu i jest gotowa do uruchomienia w Warszawie programu szczepień powszechnych.

– A teraz czekamy, żeby rządzący wywiązali się ze swoich obietnic dostarczając szczepionki – mówi prezydent Kaznowska.

W ramach przygotowań Warszawy do programu szczepień powszechnych została uruchomiona strona:  warszawaszczepi.pl.

Mieszkańcy mogą na niej znaleźć informacje o programie szczepień, zarejestrować się w centralnym rejestrze na szczepienie czy pobrać gotowy do wydrukowania kwestionariusz kwalifikujący do szczepienia.

– Za jej pośrednictwem strony warszawaszczepi.pl rekrutujemy również personel medyczny do miejskich punktów szczepień. Dotychczas otrzymaliśmy prawie 700 aplikacji – mówi prezydent Trzaskowski.

Czekają na więcej szczepionek

Od poniedziałku Stadion Wrocław stał się największym w Polsce samochodowym punktem szczepień.

– Placówka pomyślnie przeszła kontrolę NFZ i jest wpisana do elektronicznego systemu rejestracji. W punktach drive-thru odbyły się pierwsze szczepienia – poinformował urząd miasta. Aby się zaszczepić potrzebne jest e-skierowanie.

Na parkingu o powierzchni ośmiu tys. metrów kwadratowych na Stadionie Wrocław ma docelowo działać 20 stanowisk w tym 18 samochodowych i dwa pieszo-rowerowych), które umożliwią szczepienie nawet 8,5 tys. osób dziennie.

Jednak na razie nie jest to niemożliwe. Wszystko dlatego, że do punktu trafiło zaledwie tysiąc dawek szczepionki przeciwko Covid-19.

Pierwszego dnia działania punktu zaszczepiono tu ponad sto osób, we wtorek ma być to 200, a w środę zastrzyk został podany 700 osobom. A na kolejne dawki punkt teraz czeka. Więcej ma ich otrzymać dopiero na początku maja. Wczoraj na stadion dotarła kolejna partia szczepionek.

Źródło: regiony.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA