fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

REGIONY Inwestycje

Powstanie nowa szybka droga. Połączy cztery województwa

Droga ekspresowa S10 połączy nie tylko Szczecin z Warszawą. Połączy także Piłę, Bydgoszcz, Toruń i Płock.
AdobeStock
Cztery regiony połączy nowa szybka trasa, która pozwoli wygodniej podróżować szlakiem prowadzącym przez Zachodnie Pomorze, Wielkopolskę, województwo kujawsko-pomorskie i mazowieckie.

Droga ekspresowa S10, która ma zastąpić obecną krajową „dziesiątkę”, pozwoli nie tylko skrócić o kilkadziesiąt kilometrów przejazd pomiędzy Szczecinem a Warszawą, dziś prowadzący trasą S3, a następnie autostradą A2. Połączy także Piłę, Bydgoszcz, Toruń i Płock.

Z liczącej przeszło pół tysiąca kilometrów przyszłej ekspresówki S10 gotowa jest na razie niewiele ponad jedna dziesiąta. Dla większości trasy pomiędzy Szczecinem i Toruniem przygotowywana jest dokumentacja dla wniosku o decyzję środowiskową. Dla fragmentu od Torunia do połączenia z obwodnicą aglomeracji warszawskiej jest na razie tzw. studium korytarzowe. Zawiera wstępne warianty poprowadzenia trasy. Oto jak pobiegnie przez poszczególne regiony.

Województwo zachodniopomorskie

Początkiem S10 będzie węzeł drogowy Szczecin Kijewo na połączeniu z autostradą A6. Trasa pobiegnie do węzła Szczecin Zdunowo 6-kilometrowym odcinkiem, który trzeba częściowo przebudować, a na dalszym fragmencie poprowadzić nowym śladem omijającym osiedle Płonia w Szczecinie. Dalej na wschód od Szczecina jest już gotowy dwujezdniowy kawałek S10 o długości 26 km. Kolejny odcinek to 108 km pomiędzy Stargardem a Piłą, dla którego przygotowywana jest decyzja środowiskowa, określająca korytarz, którym pobiegnie droga. Powinna być wydana w lipcu. Gotowa jest natomiast 18-kilometrowa obwodnica Wałcza, udostępniona kierowcom jeszcze w końcu ub. roku. W sumie brakujące odcinki S10 na Zachodnim Pomorzu liczą 110 km.

Województwo wielkopolskie

Budowę tego fragmentu trasy podzielono na dwie inwestycje. Pierwsza to odcinek S10 Piła – Wyrzysk o długości około 28 km. Do realizacji przedsięwzięcia jest jeszcze daleko, bo na razie trwają prace studialne związane z określeniem przyszłego przebiegu. Decyzji środowiskowej, która ostatecznie go ustali, należy się spodziewać w trzecim kwartale 2021 r. Dopiero później będzie można przystąpić do projektowania i budowy. Planowany termin uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wyznaczono na trzeci kwartał 2025 r.  Szacuje się, że robotnicy będą prowadzić budowę w latach 2025-2027.

Drugi odcinek S10 na terenie Wielkopolski to obwodnica Wyrzyska o długości ok 8 km. Na początku czerwca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na koncepcje programową odcinka obejmującą dobudowę drugiej jezdni. Późniejsza realizacja ma być prowadzona w systemie projektuj i buduj: pozwolenia na budowę można się spodziewać w drugiej połowie 2025 r. W rok później zaczną się prace budowlane, które potrwają trzy lata.

Województwo kujawsko-pomorskie

Pierwszy kawałek trasy w tym regionie to odcinek od końca obwodnicy Wyrzyska do węzła Bydgoszcz Zachód na skrzyżowaniu z droga ekspresową S5. Liczy nieco ponad 40 km. Jeszcze w czerwcu ma być złożony wniosek o decyzje środowiskową, a później uruchomiony zostanie przetarg na zaprojektowanie i budowę.

Od węzła Bydgoszcz Zachód do węzła Bydgoszcz Południe. Kierowcy już mają do dyspozycji ekspresowy odcinek dwujezdniowej obwodnicy miasta o długości ponad 17 km. Dalsza część trasy prowadząca do węzła Toruń Południe o długości nieco ponad 50 km ma już wydaną decyzję środowiskową. I co najważniejsze – zapewnione finansowanie. Wcześniej bowiem planowano budowę w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Jednak w połowie ub. roku rząd zdecydował o finansowaniu inwestycji z Krajowego Funduszu Drogowego. GDDKiA ogłosiła właśnie przetarg na pierwszy z czterech odcinków: Bydgoszcz Południe – Emilianowo. – Kolejne przetargi obejmą odcinki Emilianowo – Solec Kujawski, Solec Kujawski – Toruń Zachód oraz Toruń Zachód – Toruń Południe – informuje GDDKiA. Zostaną ogłoszone w najbliższych tygodniach.

Dla dalszego przebiegu S10 opracowano studium korytarzowe badające możliwość poprowadzenia trasy w jednym z czterech korytarzy o szerokości ok. 5 km. Jest ono częścią opracowania badającego także możliwe lokalizacje przyszłej Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. najlepszą ocenę uzyskał wariant, w którym korytarz w granicach województwa kujawsko-pomorskiego rozpoczyna się od węzła Włocławek Północ, następnie przechodzi przez Wisłę nowym mostem, prowadząc do gminy Fabianki. Dalej droga biegnie na wschód do granicy z woj. mazowieckim w gminie Tłuchowo.

Województwo mazowieckie

Przebieg przyszłej S10 od granicy z województwem kujawsko-pomorskim w kierunku połączenia z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej zakłada poprowadzenie trasy w sąsiedztwie Płocka. Miałaby ona przejąć ruch tranzytowy przebiegający przez miasto, a zarazem umożliwić skomunikowanie z rafinerią. Połączenie z obwodnicą aglomeracji zaplanowano na przecięciu z obecną droga krajową nr 50 pomiędzy Wyszogrodem a Płońskiem. Szacunkowa długość S10 na terenie Mazowsza sięgnęłaby ok. 100 km.

Droga ekspresowa S10 w swoim docelowym kształcie połączy nie tylko Warszawę ze Szczecinem, ale także inne trasy szybkiego ruchu. M.in. autostrady A1 i A6 oraz drogi ekspresowe S3, S5, S6 i S11. Przez autostradę A6 i ekspresówkę S3 pozwoli na szybkie dotarcie zarówno na południe Polski jak i na północ. Do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Przez drogę ekspresową S11 – w rejon Poznania i do miast aglomeracji katowickiej. Natomiast dzięki połączeniu z autostradą A1 – do aglomeracji łódzkiej oraz do portów Trójmiasta.

Droga ekspresowa S10 stanie się także elementem północnego korytarza drogowego. Biegnącego przez Polskę od granicy z Niemcami do granicy z Litwą. W Bydgoszczy S10 połączy się z drogą ekspresową S5 na węźle Nowe Marzy i dalej pobiegnie do Ostródy. Tam przetnie drogę ekspresową S7, następnie poprowadzi S51 do Olsztyna oraz dalej na wschód trasą S16 do Ełku i skrzyżowania z S61, czyli Via Baltica.

Źródło: regiony.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA