fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Technologie

Korea Południowa kończy prace nad prototypem nowego myśliwca

Prototyp myśliwca KF-X
Prototyp myśliwca KF-X podczas montażu w zakładach KAI w Sacheon. Fot./Ministerstwo Obrony Republiki Korei.
Ministerstwo Obrony Republiki Korei poinformowało o postępach programu budowy prototypu wielozadaniowego samolotu bojowego 5. generacji Korea Aerospace Industries KF-X.

Samolot powstaje w zakładach KAI w Sacheon. Według obecnych planów uroczysta prezentacja gotowej maszyny miałaby nastąpić już w kwietniu tego roku.

Samolot ma już zamontowane obydwa silniki turboodrzutowe General Electric F414-KI i większość elementów wyposażenia. W trakcie prac przeprowadzono już testy podwozia. To oznacza, że prototyp na obecnym etapie montażu porusza się po hali zakładów KAI na własnych kołach.

Zaprojektowany przez koncern Korea Aerospace Industries pod nadzorem Agencja ds. Zakupów Wojskowych (Defense Acquisition Program Administration, DAPA). KF-X ma zastąpić pozostające w użyciu samoloty McDonnell Douglas F-4E Phantom II i Northrop KF-5E/F Tiger II, których łącznie w linii jest jeszcze ok. 250.

Prototyp myśliwca KF-X. Fot./Ministerstwo Obrony Republiki Korei.Prototyp myśliwca KF-X podczas montażu w zakładach KAI w Sacheon. Fot./Ministerstwo Obrony Republiki Korei.

Dodatkowo będzie stanowić uzupełnienie dla maszyn zakupionych w Stanach Zjednoczonych. Mowa o Lockheed Martin F-35 Lightning II (dotychczas Republika Korei zamówiła 60 maszyn w wersji F-35A, planowany jest także zakup F-35B), Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon (ponad 160, modernizowane do standardu F-16V) i Boeing F-15K Slam Eagle (59).

Piątym typem bojowego samolotu Sił Powietrznych Republiki Korei są lekkie naddźwiękowe maszyny wielozadaniowe KAI FA-50 Golden Eagle (60).

Korea Południowa realizuje program KF-X wraz z Indonezją, która deklaruje zakup około 80 samolotów. Z tego powodu Dżakarta deklarowała wniesienie do projektu ok. 1 mld dolarów. Jednak od wielu miesięcy władze Indonezji opóźniają swoje płatności. Nie wiadomo więc, czy współpraca będzie kontynuowana w obecnym kształcie.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA