fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Świat

Ukraina nazwała nowy okręt na cześć okupowanego miasta

Simferopol. Ukraiński średni okręt rozpoznawczy. Fot./Ministerstwo Obrony Ukrainy.
Simferopol, ukraiński średni okręt rozpoznawczy projektu Łahuna. Fot./Ministerstwo Obrony Ukrainy.
Agencja „Dumskaja”, powołując się na źródło w Ministerstwie Obony Ukrainy, podała informację, że testowany obecnie okręt rozpoznania elektronicznego otrzyma nazwę Simferopol.

Ma ona uczcić Symferopol, stolicę okupowanej przez Federację Rosyjską Autonomicznej Republiki Krymu.

Średni okręt rozpoznania elektronicznego Simferopol powstał w ramach projektu Łahuna (pol. laguna) dla Wijs´kowo-Mors´kych Sył Ukrainy (WMSU). Jednostka bazuje na nieukończonym trawlerze rufowym-zamrażalni proj. 503EM, będącym w dyspozycji stoczni PrAT „Kuznia na Rybals´komu” w Kijowie. 23 kwietnia 2019 r. okręt zwodowano na Dnieprze. Zakup kadłuba i sfinansowanie jego ukończenia w nowej, militarnej roli jest częścią „Państwowego celowego programu obronnego na rzecz rozwoju uzbrojenia i sprzętu wojskowego do 2020 r.”

Zmiany w konstrukcji platformy w stosunku do statku rybackiego objęły m.in. zagospodarowanie przestrzeni wewnętrznej, zajmowanej do tej pory przez dwie ładownie i zamrażarnie na nowe pomieszczenia oraz zabudowę slipu trałowego na rufie.

Finalne wyposażenie okrętu odbyło się w odeskiej Stoczni Remontowej „Ukrajina”. Wynikało to z ograniczeń wysokości jednostki spowodowanej obecnością mostów na Dnieprze. W zakładzie tym dokończono montażu wyposażenia zewnętrznego na górnych kondygnacjach, masztów i anten urządzeń nawigacyjnych oraz elektronicznych na nich.

Najważniejszym nowym wyposażeniem zamontowanym na jednostce jest pasywny zautomatyzowany system rozpoznania radiotechnicznego SRTR Melchior. Oprócz niego okręt wyposażono również w system optyczno-elektronicznego rozpoznania i przeciwdziałania Kasztan-ZM. Jego zadaniem jest wykrywanie promieniowania laserowych urządzeń naprowadzania amunicji o korygowanym torze lotu oraz generowanie fałszywych celów, mających za zadanie przekierowanie zbliżających się bomb lub pocisków z dala od atakowanego obiektu. Ponadto okręt dysponuje radarem dozoru nawodnego pasma X (prawdopodobnie Delta-M). Posiada także nieznaną stacją hydrolokacyjną z anteną podkilową wysuwaną z kadłuba w opuszczanym opływniku. Nie można wykluczyć, że Simferopol otrzymała też inne urządzenia bądź systemy służące walce elektronicznej. Świadczą o tym puste postumenty, ale na razie brak rzetelnych informacji na ten temat.

Do zadań okrętu należy:

  •  przechwytywanie obcych radiowych kanałów łączności na różnych częstotliwościach;
  • translację własnych zamkniętych kanałów łączności; identyfikację i systematyzację źródeł promieniowania elektromagnetycznego i pomiary pól fizycznych okrętów;
  • sporządzanie akustycznych i elektromagnetycznych baz danych okrętów na- i podwodnych;
  • ustalanie ruchów obcych jednostek;
  • obserwację ostrzału artyleryjskiego oraz rakietowego.

Simferopol wyszedł na pierwsze „mechaniczne” próby morskie 30 stycznia tego roku, zaś 28 sierpnia rozpoczęto kolejny ich etap. Jednostka zostanie przekazana WMSU po ich zakończeniu.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA