fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Przemysł obronny

Węgrzy zamówili system NASAMS

Odpalenie pocisku AMRAAM ER z wyrzutni systemu NASAMS 2. Fot./Kongsberg.
Długie negocjacje dobiegły końca. Węgrzy podpisali kontrakt na dostawy systemu obrony przeciwlotniczej NASAMS.

Dostawcami systemu jest norweski Kongsberg oraz amerykański Raytheon. Pierwsza z wymienionych odpowiada za produkcję wyrzutni oraz stanowisk kierowania armią. Druga dostarcza stacje radiolokacyjne AN/MPQ-64 Sentinel oraz pociski rakietowe AIM-120 AMRAAM, które stanowią główny oręż systemu NASAMS.

Wartość podpisanego kontraktu wynosi 410 mln euro. Zgodnie z deklaracjami, dostawy potrwają do 2023 r., a ich zakończenie sprawi, że Węgrzy staną się szóstym w NATO oraz dwunastym na świecie użytkownikiem systemu.

Zestawy NASAMS pozwolą na zastąpienie systemów 2K12 Kub. To oznacza całkowite wyparcie systemów wyparcie systemów przeciwlotniczych produkcji radzieckiej z sił zbrojnych Węgier.

Opracowany w kooperacji przez koncerny Raytheon oraz Kongsberg system NASAMS staje się coraz popularniejszym zestawem obrony przeciwlotniczej na świecie. Tylko w Europie trafił do wyposażenia sił zbrojnych Finlandii, Norwegii, Litwy, Holandii, Hiszpanii. NASAMS jest także oferowany w Polsce jako odpowiedź na potrzeby Wojska Polskiego w ramach programu Narew.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA