fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Przemysł obronny

Estonia zamawia koreańskie haubice

Armatohaubica K9 podczas testów w Finalndii. Fot./Ministerstwo Obrony Finlandii.
Władze Estonii, dzięki wygospodarowaniu dodatkowych środków na obronę, planują zakup drugiej partii 155 mm armatohaubic samobieżnych K9 Thunder w Republice Korei.

Ma ona liczyć sześć K9 i wraz pakietem logistyczno-szkoleniowym kosztować ok. 20 mln euro. Dotychczas, za 46 mln euro, estoński resort obrony zakupił w firmie Hanwha 12 K9. Zamówienie obejmuje także pojazdy wsparcia, szkolenie obsług oraz pakiet części zamiennych. Dostawy rozpoczną się w 2020 r.

Dokupienie kolejnych sześciu pozwoli na sformowanie dywizjonu o pełnym składzie etatowym, który ma osiągnąć wstępną gotowość operacyjną w 2021 r.

Zakup K9 to jeden z istotnych elementów programu modernizacji lądowego komponentu Estońskich Sił Obrony. Modernizacja objęła jak dotąd m.in. zakup 75 bojowych wozów piechoty CV90 z holenderskich i norweskich nadwyżek sprzętowych.

Armatohaubica K9 podczas testów w Finalndii. Fot./Ministerstwo Obrony Finlandii.

Estonia nie jest jedynym europejskim państwem, które zdecydowało się w ostatnich latach na zakup 155 mm armatohaubic K9 w Republice Korei. Poza nią zakupiły je także: Finlandia (48 sztuk) i Norwegia (24). Także Polska, w programie Krab, wykorzystuje podwozia K9, których produkcja licencyjna rozpocznie się wkrótce w Hucie Stalowa Wola.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA