fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Przemysł obronny

Mi-24 pozostaną w służbie. Pytanie tylko, do kiedy?

Śmigłowiec bojowy Mi-24W. Fot./MON/1. BLWL.
PZL-Świdnik przeprowadzi próby zmęczeniowe śmigłowców bojowych Mi-24. Cal jest jeden. Zbadani możliwości dalszego wydłużenia resursów technicznych wiropłatów tego typu.

Umowa ma wartość 5,5 mln zł. Badania zaplanowano na lata 2019-21 z wykorzystaniem wycofanego z eksploatacji śmigłowca Mi-24D o numerze 272.

Zakłady PZL-Świdnik wybrano bezprzetargowo, co było związane z faktem konieczności pilnego wykonania prac. Zakład wybrano także ze względu na posiadane kompetencje. PZL-Świdnik posiada wykwalifikowany personel i specjalnie oprzyrządowane stanowisko do prób statycznych i zmęczeniowych struktur lotniczych.

Próba zmęczeniowa ma dać odpowiedź na pytanie, czy istnieje możliwość wydłużenia resursów technicznych śmigłowców do poziomu 5500 godzin lotu i 14 000 lądowań.

Obecnie w 1. Brygadzie Lotnictwa Wojsk Lądowych wykorzystywanych jest 28 śmigłowców Mi-24D/W, które stacjonują w bazach lotniczych w Inowrocławiu i Pruszczu Gdańskim.
W przyszłości maszyny zstąpią śmigłowce bojowe nowej generacji, którego dostawcę wyłoni Program Kruk.

Ze względu na zmianę priorytetów odnośnie kierunków modernizacji technicznej SZ RP MON powrócił do pomysłu modernizacji Mi-24. Sensowność tego przedsięwzięcia bezpośrednio zależy od oceny stanu poszczególnych maszyn.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA