fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Przemysł obronny

Brazylijskie okręty podwodne dla Polski?

Brazylijski okręt podwodny Tapajo Typu 209-1400. Fot./Marynarka Wojenna Brazylii.
Ministerstwo Obrony Brazylii podjęło decyzję o wycofaniu ze służby i wystawieniu na sprzedaż dwóch okrętów podwodnych Typu 209-1400. Co ciekawe, wśród potencjalnych zainteresowanych tymi okrętami wymienia się Polskę.

Brazylijczycy oferują na sprzedaż okręty Timbira i Tapajo. Pierwszy z nich został wcielony do służby w 1996 r., zaś drugi w 1999 r. Według portalu Poder Naval, potencjalna cena transakcji może wynieść 200-300 mln dol. Obecnie, zdaniem tego źródła, głównymi zainteresowanymi są dwa państwa. Peru i Polska.

Kwestia ich zakupu może być jednym z tematów rozmów prezydentów Polski i Brazylii w czasie planowanej wizyty Jaira Bolsonaro w Warszawie. Odwiedzi także Węgry, gdzie spodziewane są rozmowy na temat zakupu samolotów transportowych Embraer KC-390.

Potencjalny zakup przez Polskę pary okrętów Typu 209-1400 mógłby stanowić rozwiązanie pomostowe dla programu Orka. Zakup pozwoliłby na szybkie wycofanie pary obecnie eksploatowanych Kobbenów.

Okręty podwodne Typu 209 stały się przebojem eksportowym niemieckiego przemysłu okrętowego. Dotychczas zbudowano 61 jednostek, które służą w marynarkach 14 państw. świata. Dzięki umowie licencyjnej, Republika Korei buduje je na eksport do Indonezji.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA