fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Przemysł obronny

Marines zamawiają 15 tys. pojazdów. To następcy Humvee

Jeden z pierwszych JLTV dostarczonych zimą tego roku USMC. Pojazdy tej partii służyły do szkolenia i prób operacyjnych. Fot./USMC.
US Marine Corps zwiększy swoje zamówienie na pojazdy opancerzone JLTV, które mają sukcesywnie zastąpić w linii pojazdy rodziny HMMWV.

Dotychczas Korpus planował zakup 9091 JLTV, jednak po zakończeniu prób operacyjnych i ogłoszeniem wstępnej gotowości operacyjnej dowództwo formacji podjęło decyzję o zwiększenie zamówienia do około 15 000 pojazdów. Pozwoli to na pełne zastąpienie HMMWV w jednostkach liniowych USMC.

Czytaj także: Radary G/ATOR dla Marines

Pierwsze JLTV trafią do jednostek bojowych USMC we wrześniu tego roku. Program jest realizowany bez większych problemów. Decyzja o skierowaniu nowego sprzętu do działań operacyjnych zapadła na rok przed zakładanym terminem.

Produkowane przez Oshkosh JLTV mają zastąpić wielozadaniowe samochody terenowe HMMWV we wszystkich rodzajach amerykańskich sił zbrojnych. Zaprojektowany na podstawie wniosków z działań bojowych w Iraku i Afganistanie pojazd ma zdecydowanie lepiej chronić przewożonych żołnierzy.

Amerykanie oferują pojazdy JLTV także na eksport. Dotychczas zainteresowanie ich zakupem wyraziły Wielka Brytania (ok 2747 sztuk), a także Litwa (300). 18 listopada 2018 r. 38 sztuk, za posrednictwem procedury FMS, zamówiła Słowenia. Realizacja zaplanowano nalata 2021-23.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA