fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Przemysł obronny

Huta dostarczy wozy amunicyjne dla moździerzy Rak

Artyleryjski wóz amunicyjny AWA. Fot./HSW
W Stalowej Woli podpisano umowę na dostawy dostawy artyleryjskich wozów amunicyjnych AWA.  Uzupełnią ukompletowanie kompanijnych modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych Rak.

W uroczystości wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik.

Przedmiotem zamówienia jest 24 wozów AWA. Wartość umowy wynosi 129 mln zł brutto. Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2019-2020.

Wozy AWA trafią – po trzy – do każdego z ośmiu kompanijnych modułów ogniowych moździerzy Rak, zamówionych na mocy umowy zawartej 28 kwietnia 2016 r. Wówczas, za niemal miliard złotych, zamówiono 64 samobieżne moździerze M120K i 32 wozy dowodzenia AWD. Obydwa na podwoziach transporterów Rosomak.

AWA wykorzystuje podwozie ciężarówki Jelcz 882.53 w układzie 8×8 i może przewieźć do 96 nabojów kalibru 120 mm w sześciu kontenerach. Wyposażony jest w hakowy system samozaładowczy i żuraw hydrauliczny do za- i wyładunku kontenerów z amunicją.

28 grudnia 2017 r., HSW zawarła umowę na dostawę ośmiu artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia AWRU, które także wejdą w skład modułów Raków.

Do zakończenia ich formowania brakuje jeszcze 16 artyleryjskich wozów rozpoznania AWR na bazie Rosomaków (po dwa na moduł), aktualnie znajdujących się w fazie opracowywania, a także ośmiu wozów zabezpieczenia technicznego CKPEiRT (po 1 na moduł).

Jak zadeklarował to minister Błaszczak, HSW może liczyć na kolejną umowę na dostawę kompanijnych modułów ogniowych moździerzy Rak. Według jego słów takie zamówienie mogłoby zostać złożone jeszcze w trzecim kwartale tego roku.

Dotąd HSW dostarczyła wojsku sześć zestawów moździerzy i wozów dowodzenia. Dotychczas Raki trafiły do: 15. Brygady Zmechanizowanej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich (po dwa moduły), a także 12. Brygady Zmechanizowanej i 17. Brygady (po jednym).

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA