fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Przemysł obronny

Niemcy ruszają z modernizacją Patriotów

Wyrzutnie niemieckich Patriotów zostały zamontowane na ciężarówkach MAN 8×8. Fot./Bundeswehr.
Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Niemiec pocisków kierowanych Lockheed Martin PAC-3MSE  oraz pakietów pakietów modernizacyjnych dla wyrzutni Patriot eksploatowanych przez Siły Powietrzne Republiki Federalnej Niemiec.

W dokumentacji przesłanej do Kongresu, zgodnie z procedurą FMS, upubliczniono szczegóły pakietu wycenionego na maksymalną kwotę 401 mln dol. Berlin planuje zakupić 50 pocisków PAC-3MSE wraz z pakietami modernizacyjnymi.

Dodatkowo pakiet miałby objąć wsparcie logistyczno-szkoleniowe, gwarantowane przez władze federalne Stanów Zjednoczonych.

Głównym realizatorem, potencjalnej, umowy będzie koncern Lockheed Martin, będący producentem pocisków PAC-3MSE.

W Bundeswehrze system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy średniego zasięgu Raytheon Patriot eksploatują jednostki naziemnej obrony przeciwlotniczej Luftwaffe. Pierwsze z nich trafiły do użycia w 1989 r.

Cechą charakterystyczną niemieckich Patriotów jest to, że zasadnicze elementy systemu (wyrzutnie, radary naprowadzania rakiet) zainstalowano na ciężarówkach MAN. Niemieckie Patrioty powstały przy udziale lokalnego przemysłu, stąd otrzymały liczne komponenty niemieckiej produkcji. Łącznie Niemcy przejęli 36 baterii. Obecnie, po kolejnych redukcjach, w użyciu pozostaje 12 baterii bojowych i dwie szkolne.

Wycofany sprzęt z nadwyżek sprzętowych Bundeswehry sprzedano do Jordanii, Izraela i Republiki Korei.

Wcześniej niemieckie Patrioty wykorzystywały pociski GEM-T i PAC-3CRI. Nowy pocisk będzie kompatybilny z MEADS, który stanowić będzie zasadniczy środek ogniowy systemu rakietowego TLVS. System, w następnej dekadzie, zacznie zastępować Patrioty w uzbrojeniu Luftwaffe.

Ze względu na opóźnienia w realizacji programu TLVS Patrioty pozostaną w służbie Bundeswehry dłużej niż planowano, przynajmniej do końca kolejnej dekady i zostaną poddane modernizacji do standardu Configuration 3+ przez konsorcjum Raytheona i Rheinmetall Defence.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA