fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Przemysł obronny

Włosi zbudują Mieczniki dla Indonezji

W kontrakcie indonezyjskim Fincantieri będzie głównym wykonawcą całego programu. Fot./Fincantieri.
Włoska spółka stoczniowa Fincantieri zawarła umowę z Ministerstwem Obrony Republiki Indonezji na dostawę sześciu nowych fregat i dwóch używanych okrętów w charakterze jednostek „pomostowych”.

Kontrakt dotyczy sześciu fregat wielozadaniowych typu FREMM (Carlo Bergamini) i dwóch, wycofanych z eksploatacji we włoskiej Marina Militare, fregat rakietowych typu Maestrale. Drugie z wymienionych, przed przekazaniem Indonezji, przejdą remonty i modernizacje. Umowa obejmuje także wsparcie logistyczne.

To kolejna, po ofercie francuskiej dla Grecji, dotyczącej dostawy fregat „pomostowych” jeszcze przed nowobudowanymi, tak kompleksowa propozycja dla sił morskich kraju poszukującego jednostek tej klasy. Rozwiązanie to zapewnia w relatywnie krótkim czasie pozyskanie wymaganych zdolności przez flotę zamawiającego, najpierw poprzez wprowadzenie do służby okrętów używanych, w oczekiwaniu na nowe.

Polska w programie Miecznik wybrała drogę samodzielnej budowy, przy wsparciu zagranicznego dostawcy projektu. Najpierw prototypu, potem jego testowania, a dopiero po tym zamówienia okrętów seryjnych, zapewne inaczej wyposażonych niż pierwsza fregata. Jeśli umowa w Polsce zostanie zawarta ? zgodnie z zapowiedziami ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ? w najbliższych tygodniach, będziemy mogli porównać efekty programów fregat w Indonezji i u nas.

W kontrakcie indonezyjskim Fincantieri będzie głównym wykonawcą całego programu. Budowa fregat zapewni w najbliższych latach znaczące korzyści w zakresie zatrudnienia. Nie tylko kilku stoczni grupy, ale również innym firmom z branży, m.in. Leonardo, a także wielu małym i średnim przedsiębiorstwom włoskim oraz indonezyjskim. Głównym kooperantem lokalnym będzie stocznia PT-PAL na Jawie. We Włoszech zostaną również przeprowadzone remonty i modernizacje dwóch fregat typu Maestrale, które Fincantieri nabędzie od włoskiej marynarki wojennej po wycofaniu z eksploatacji.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA