fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Przemysł obronny

Szwajcaria wybierze Dassault Rafale?

Dassault Rafale. Fot./Marine nationale.
Nieoficjalne informacje wskazują, że Dassault Rafale może stać się nowym podstawowych samolotem bojowym szwajcarskiego lotnictwa. Fot./Marine nationale.
Szwajcarskie media, bazując na nieoficjalnych źródłach, poinformowały, że jeszcze w tym miesiącu poznamy zwycięzcę w postępowaniu przetargowym na dostawcę nowych samolotów bojowych. Informacje te wskazują, że zwycięzcą postępowania może być francuski Dassault Rafale.
W przetargu Szwajcarzy otrzymali cztery oferty. Dwie firm europejskich (Dassault Rafale i Eurofighter Typhoon) oraz dwie amerykańskich (Boeing F/A-18E/F Super Hornet i Lockheed Martin F-35A Lightning II). Umowa może mieć wartość do 6,5 mld euro i obejmować zakup do 40 samolotów. Zastąpią obecnie eksploatowane Northrop F-5E/F Tiger II i Boeing F/A-18C/D Hornet. Zgodę na przeprowadzenie zakupu wydano w narodowym referendum 27 września 2020 r.
Co ciekawe, pomimo rezultatu powyższego referendum, wynik postępowania może zostać jeszcze zakwestionowany. 2 czerwca media szwajcarskie poinformowały, że część partii politycznych będzie dążyło do przeprowadzenia kolejnego referendum. Tym razem w sprawie zablokowania zakupu samolotów bojowych w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście, jeśli informacje o zwycięstwie Rafale się potwierdzą, do tego referendum nie dojdzie.
W przypadku potwierdzenia doniesień medialnych, dla firmy Dassault Aviation i programu Rafale będzie to kolejny w krótkim czasie sukces marketingowy. Tylko w 2021 r. uzyskano trzy zamówienia na te samoloty. Z Grecji, Francji i Egiptu. W maju rząd Chorwacji ogłosił wybór francuskiej oferty w przetargu na zakup 12 samolotów bojowych. Mają być to używane maszyny z zasobów francuskiego lotnictwa. Warto zwrócić także uwagę na inny aspekt ewentualnego zwycięstwa francuskiej maszyny w Szwajcarii. Byłby to pierwszy przypadek pokonania przez Rafale w otwartym postępowaniu samolotu 5. generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II.
Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA