fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Przemysł obronny

Postępy programu Sentinel dla US Coast Guard

Kuter patrolowy USCGC Myrtle Hazard (WPC-1139) typu Sentinel. Fot./Bollinger Shipyards.
Stocznia Bollinger Shipyards LLC przekazała US Coast Guard kuter patrolowy USCGC Myrtle Hazard (WPC-1139). Jest to 39. jednostka typu Sentinel budowana przez tą stocznie na zamówienie USCG.

Wydarzenie jest ważne z jednego powodu. Jest to bowiem pierwszy kuter, który ma stacjonować na wyspie Guam. Łącznie US Coast Guard planuje dysponować na wyspie trzema jednostkami tego typu. Ich portem macierzystym będzie Apra Harbor.

Powodem stworzenia na Guam bazy jednostek USCG jest realizacja strategii z 2018 r., która zakłada zwiększoną obecność Stanów Zjednoczonych na wodach Azji Południowo-Wschodniej. Ma to być element rywalizacji z rosnącą potęgą Chin Ludowych. Dwie pozostałe jednostki typu Sentinel, które także mają stacjonować na Guam, znajdują się w budowie bądź przechodzą próby stoczniowe. USCGC Oliver Henry ma zostać dostarczony użytkownikowi latem tego roku, a Frederick Hatch w przyszłym.

Kuter patrolowy USCGC Myrtle Hazard (WPC-1139) typu Sentinel. Fot./Bollinger Shipyards.

Skierowanie nowych kutrów na Guam to nie jedyny nowy obszar operacyjny jednostek typu Sentinel. W bieżącym roku US Coast Guard planuje rozpocząć proces tworzenia zespołu sześciu kutrów, które na stałe mają stacjonować w Zatoce Perskiej. Ich baza macierzystą ma być Manama w Bahrajnie.

Kutry typu Sentinel, w planowanej liczbie 64, mają pełnić zadania patrolowe w rejonach przybrzeżnych. Ich autonomiczność wynosi 5 dni. Załogi składają się z 24 osób. W USCG zastąpią kutry typu Island, wcielone w latach 1985-1992. Projekt jednostek typu Sentinel bazuje na rozwiązaniach holenderskiego koncernu stoczniowego Damen i jego jednostce StanPatrol 4708.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA