fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Przemysł obronny

„Wybuchowy” kontrakt Departamentu Obrony. Czyżby z udziałem Nitro-Chemu?

Nie można wykluczyć, że bydgoski Nitro-Chem, jako uznany producent heksogenu, stanie się poddostawcą amerykańskiej firmy realizującej wielomilionowej wartości kontrakt na rzecz Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych na dostawę ładunków wybuchowych z mat
Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy z firmą American Ordnance LLC z Middletown w stanie Iowa.

Umowa dotyczy zakupu ładunków saperskich z materiału wybuchowego C4, bazującego na RDX (heksogenie). Istnieje możliwość, że część zamówienia będą realizować, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Zakłady Chemiczne Nitro-Chem z Bydgoszczy.

Umowa ma wartość 304 mln dol. Realizacja potrwa do maja 2026 r. W momencie podpisania nie uruchomiono finansowania. Poszczególne partie ładunków z C4 będą zamawiane na bazie osobnych kontraktów. W ostatnich latach firma American Ordnance LLC przynajmniej dwukrotnie wybierała jako kluczowego poddostawcę materiałów kruszących bydgoski Nitro-Chem (chodziło wówczas o trotyl do elaboracji pocisków artyleryjskich M795 kalibru 155 mm).

W przypadku C4, którego głównym składnikiem jest RDX (heksogen), który również jest jednym z głównych produktów Nitro-Chemu. Większość produkcji idzie na eksport. Stany Zjednoczone i amerykańskie firmy, realizujące realizują zlecenia Departamentu Obrony, to od lat jeden z kluczowych rynków zbytu bydgoskiej firmy.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA