fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Przemysł obronny

Umowa na produkcję F-16 dla Bułgarii

Bułgaria jest obecnie jednym z czterech państw, które zamówiły w Stanach Zjednoczonych najnowszą wersję F-16. Rys./Lockheed Martin.
Lockheed Martin podpisał umowę dotyczącą produkcji wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 Block 70 dla Sił Zbrojnych Republiki Bułgarii.

Kontrakt ma wartość 512 mln dol. i określa warunki  budowy i dostaw ośmiu samolotów (sześciu jedno- i dwóch dwumiejscowych). Dostawy maszyn zakończą się w 2027 r. Większość prac wykonają zakłady producenta w Greenville w Karolinie Południowej. To tam od niedawna mieści się linia montażu nowych samolotów F-16. Obecnie trwa produkcja pierwszych egzemplarzy przeznaczonych dla Bahrajnu.

Bułgaria jest trzecim państwem, które zamówiło samoloty F-16 Block 70. Międzyrządową umowę LOA w trybie FMS zawarto w lipcu 2019 r. Na początku sierpnia władze bułgarskie przelały pełną kwotę wartości dostawy. Obejmuje ona poza samymi samolotami także podstawowe uzbrojenie, wsparcie eksploatacji oraz szkolenie pilotów i techników. Wartość całości wynosi 1,2 mld dol. Zakup amerykańskich maszyn pozwoli na rozpoczęcie wycofywania z eksploatacji MiG-ów-29 (obecnie na stanie jest 12 maszyn bojowych i trzy szkolno-treningowe).

Dotąd, oprócz Bułgarii, samoloty F-16 Block 70 zamówiły: Bahrajn (16) i Słowacja (14) i Tajwan (66).

W tym roku lista odbiorców nowych F-16 może się poszerzyć, ponieważ zaawansowana jest procedura związana z zakupem 25 F-16 Block 72 przez Maroko.

Wizja samolotu Lockheed Martin F-16 Block 70/72. Fot./Lockheed Martin.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA