fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Przemysł obronny

Amerykanie pracują nad nowym myśliwcem. Zastąpi F-16

F-16C/D eksploatowane przez US Air Force. Fot./USAF
Jak się okazuje, F-16C/D eksploatowane przez US Air Force miałyby zostać zastąpione przez nową konstrukcję, nie tak zaawansowaną i o niższych kosztach zakupu oraz eksploatacji niż F-35A. Fot./USAF
Przedstawiciele US Air Force poinformowali, że planują zamówienie nowego wielozadaniowego samolotu bojowego. Zastąpi większość obecnie eksploatowanych maszyn Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon.

Informacja ta jest komentowana jako próba odstąpienia od deklarowanej wcześniej wielkości zakupów maszyn 5. generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II. Tylko dla US Air Force planowano zamówienie 1853 egzemplarzy.

Budowa nowego, tańszego w zakupie i eksploatacji samolotu generacji 4+/5-, który zastąpiłby ok. 1000 F-16C/D miałaby szereg zalet operacyjnych. Samolot byłby tańszą oraz prostszą alternatywą dla zaawansowanych i drogich w eksploatacji F-22A Raptor oraz F-35A Lightning II. Jednocześnie jest to kolejny sygnał odejścia od wcześniejszej koncepcji dążenia do dysponowania podstawowymi samolotami bojowymi wyłącznie 5. generacji. Pierwszym precedensem był zakup samolotów wielozadaniowych Boeing F-15EX Advanced Eagle jako następcy F-15C/D.

W ostatnich tygodniach w Stanach Zjednoczonych pojawiły się sugestie, że Departament Obrony planuje zakup fabrycznie nowych F-16 Block 70/72. Ostatecznie analizy specjalistów Departamentu Obrony wskazały, że nie jest to do końca opłacalne. Obecnie znajdujące się w eksploatacji samoloty F-16C/D są systematycznie modernizowane w oparciu o dostępne technologie do standardu V. Jest to jeden z koni roboczych US Air Force, pełniąc zadania operacyjne w różnych częściach świata. Maszyna odpowiada także za zabezpieczenie przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem przedstawicieli US Air Force, zastosowanie nowych rozwiązań w projektowaniu i dziś dostępnych zaawansowanych technologii produkcji może znacznie przyspieszyć proces rozwoju następcy F-16. Jako przykład wskazuje się m.in. odrzutowy samolot szkolenia zaawansowanego Boeing/Saab T-7A Red Hawk. Szczegóły dotyczące programu następcy F-16C/D poznamy w 2023 r., kiedy zakończą się szczegółowe analizy prowadzone przez Departament Obrony.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA