fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Przemysł obronny

Szlifowanie radomskiego Grota

Najwięcej egzemplarzy 5,56 mm karabinków automatycznych Grot w wersjach A0 i A1 trafiło do Wojsk Obrony Terytorialnej. Fot./MON/Wojska Obrony Terytorialnej.
Fabryka Broni Radom poprawi wszystkie dostarczone wojsku do tej pory karabinki szturmowe MSBS Grot, by systemowo wyeliminować najczęściej zgłaszane usterki.

Zdaniem producenta miały one charakter incydentalny, a zgłoszenia dotyczyły zaledwie kilku procent z ponad 43 tys. już eksploatowanych automatów. Modernizacja ściśle uzgodniona z armią obejmie jednak wszystkie używane groty, by wyeliminować definitywnie ich słabości.

– MSBS Grot, to nowa konstrukcja i można się było spodziewać, że podczas intensywnej eksploatacji ujawnią się niedomagania, których nie dało się zidentyfikować w toku wymaganych przez wojsko laboratoryjnych testów dopuszczeniowych i certyfikacyjnych – tłumaczył w piątek w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w Podwarszawskiej Zielonce na spotkaniu z dziennikarzami  Seweryn Figurski, dyrektor handlowy Fabryki Broni Radom.

Poprawki konstrukcji MSBS Grot

Dyr. Figurski zapewnił, że w drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej  – głównego użytkownika nowych modułowych automatów polskiej konstrukcji –  jest ok. 7 tys. egzemplarzy nowej już, zmodyfikowanej broni. Mowa o tzw. wersji MSBS Grot A2. Producent zapewnia, że problemy z wypadaniem  regulatorów gazowych w poprawianym karabinku powinny ostatecznie „zniknąć”. W najnowszych egzemplarzach broni wzmocniono także iglice, a wydłużone łoże karabinka zostało zabezpieczono dodatkowymi nakładkami termicznymi ograniczającymi skutki nagrzewania się krytycznych elementów automatu w czasie prowadzenia wyjątkowo intensywnego ognia.

MSBS Grot. Fot./Roman BosiackiModułowy karabinek MSBS Grot prezentowany podczas MSPO w Kielcach. Fot./Roman Bosiacki

Producent podkreśla, że wszystkie wprowadzone zmiany dostały formalną akceptację Sił Zbrojnych. Są także dowodem skuteczności uruchomionego już dawno przez „Łucznik” systemu zgłaszania usterek przez żołnierzy, analiz niedomagań i  wdrażania poprawek konstrukcyjnych.

Czytaj także: Fabryka Broni pozywa Onet

– Poprawiamy Groty, ale nic nie uzasadnia tezy z wielu ostatnich publikacji, że „broń jest tak zła, że zagraża żołnierzom” – protestują szefowie radomskiego „Łucznika”.

Karabinek MSBS Grot

Decyzję o seryjnej produkcji  MSBS Grot podjął w 2017 r. ówczesny szef MON Antoni Macierewicz.  Kontrakt podpisywano w świetle jupiterów na targach obronnych w Kielcach. Zamówienie było imponujące. Armia wzięła od razu 53 tys. automatów Grot w wersji podstawowej, umowa opiewała na  0,5 mld zł.

Mimo iż realizacja kontraktu wciąż trwa, armia zdecydowała się powiększyć liczbę zamawianych automatów o kolejne 18 tys. sztuk. Wartośćnowej umowy wynosi 177 mln zł. Według radomskiego producenta  w latach 2017-20 „Łucznik” dostarczył Siłom Zbrojnym RP 43700 egzemplarzy MSBS Grot.

W tym tygodniu, po serii wyjątkowo krytycznych publikacji na temat nowej broni, autorzy powołując się na raport sygnowany przez eksperta broni strzeleckiej Piotra Mosznera wskazują  na liczne zgłaszane m in. przez użytkowników z WOT usterki karabinka. M.in. wypadanie odpowiedzialnego za przeładowanie broni regulatora gazowego, przegrzewanie się elementów MSBS podczas seryjnego intensywnego strzelania, kłopoty z umocowaniem tłoka broni, częste uszkodzenia składanej kolby, czy zrywanie pasa nośnego. Żołnierze mieliby również narzekać na słabe antykorozyjne zabezpieczenie  elementów karabinka i wrażliwość grotów (częste zacięcia) na zabrudzenia.

Zarząd Łucznika przypomina, że przed wdrożeniem do seryjnej produkcji broń przeszła wszystkie wymagane badania kwalifikacyjne pod nadzorem specjalnie powołanej komisji. Testy obejmowały sprawdziany wytrzymałościowe i bezpieczeństwa. Ich przebieg był pomyślny i potwierdził parametry deklarowane przez producenta.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA