fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Modernizacja sił zbrojnych

Kolejne zamówienie na pociski JASSM

F-16C z podwieszonym pociskiem JASSM-ER z doświadczalnego dywizjonu z bazy Eglin na Florydzie kołuje na start do lotu związanego z testami operacyjnymi przed dostawą pocisków tej wersji do Polski. Fot./USAF/1st Lt Savanah Bray.
Lockheed Martin podpisał zamówienie na kolejną partię lotniczych pocisków manewrujących AGM-158B JASSM-ER. Trafią do arsenałów US Air Force oraz na eksport.

Umowa ma wartość 818 mln dol. i dotyczy produkcji 790 pocisków AGM-158B JASSM-ER należących do XVII oraz XVIII partii produkcyjnych. Dostawy potrwają do końca października 2024 r. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie programu.

Spośród 790 rakiet 40 ? należących do XVII partii produkcyjnej ? trafi, za pośrednictwem programu FMS, do nieujawnionego odbiorcy zagranicznego. Wartość tej części zlecenia to 51 mln dol. Prawie na pewno chodzi o Polskę. Jak dotąd tylko nasz kraj uzyskał zgodę na zakup pocisków wersji JASSM-ER.

Podpisane w tej sprawie porozumienie opiewa na 70 bojowych rakiet (wcześnie 40 pocisków w wersji AGM-158A). Zresztą już kilkanaście miesięcy temu pojawiły się informacje, oparte na ogólniedostępnych dokumentach USAF, że pierwsze rakiety JASSM-ER dla Polski mają zostać wyprodukowane w ramach XVII partii produkcyjnej.

Dotychczas pociski manewrujące tej wersji dwukrotnie zastosowano w działaniach bojowych. W kwietniu 2018 r. dwa bombowce B-1B Lancer odpaliły łącznie 19 rakiet, które raziły obiekty w Syrii, a w październiku 2019 r. nieokreślona liczba pocisków posłużyła do zniszczenia siedziby przywódcy państwa islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego w Barisza, także na terenie Syrii.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA