fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RADAR Modernizacja sił zbrojnych

Jaki karabinek modułowy dla Formozy? Na pewno nie GROT…

Obecnie żołnierze Jednostki Wojskowej Formoza używają m.in. 5,56 mm karabinków automatycznych HK G36KV3, wyprodukowanych przez niemiecką firmę Heckler und Koch GmbH. Fot./Łukasz Zacharczuk/Jednostka Wojskowa Formoza lub Jednostka Wojskowa Formoza.
Jednostka Wojskowa Formoza od kilku miesięcy prowadzi postępowanie mające wyłonić dostawcę nowych modułowych karabinków automatycznych.

Niestety, na obecnym etapie przetargu swej oferty nie złożyła Fabryki Broni „Łucznik” – Radom. Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka była wprawdzie zainteresowana udziałem w postępowaniu i zgłosiła się do jego pierwszego etapu. Ostatecznie nie złożyła jednak oferty. Spółka tłumaczyła, że karabinek MSBS GROT, a w każdym razie jego odmiany znajdujące się w produkcji, nie spełniają wymagań.

Termin składania zgłoszeń o dopuszczenie do udziału w obecnie prowadzonym postępowaniu upłynął 1 lutego br. Przypomnijmy jednak, że to nie pierwsze podejście Jednostki Wojskowej Formoza do zakupu karabinków modułowych w ostatnim czasie. Poprzedni przetarg rozpisano w czerwcu ub.r.. Postępowanie unieważniono, ponieważ wówczas nikt nie złożył oferty.

Obecnie sytuacja jest inna. Wymagania techniczne poszukiwanych karabinków są niestety niejawne. Służba prasowa JW Formoza przekazała nam jednak, że „Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożyło dziesięć firm, które zaproszono do składania ofert”. Dodano, że jednostka nie może udostępnić listy oferentów i szczegółów ofert, które wpłynęły w tym postępowaniu.

Formoza. Fot./Łukasz Zacharczuk/Jednostka Wojskowa Formoza lub Jednostka Wojskowa Formoza.Obecnie żołnierze Jednostki Wojskowej Formoza używają m.in. 5,56 mm karabinków automatycznych HK G36KV3, wyprodukowanych przez niemiecką firmę Heckler und Koch GmbH. Fot./Łukasz Zacharczuk/Jednostka Wojskowa Formoza lub Jednostka Wojskowa Formoza.

Wiadomo jednak, że oferty nie złożyła Fabryka Broni „Łucznik” – Radom, producent rodziny karabinków modułowych MSBS GROT. Firma była zainteresowana przetargiem, złożyła wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu i zakwalifikowała się do drugiego etapu przetargu, ale po otrzymaniu od Formozy specyfikacji istotnych warunków zamówienia nie złożyła oferty.

– Karabinek MSBS GROT nie spełnia opisanych w SIWZ podstawowych wymagań dotyczących m.in. modułowości kalibru 300 BLK i 7,62×39 mm z lufą 11-12 – poinformowała Aleksandra Odziemkowska, kierownik działu marketingu i komunikacji w radomskiej fabryce.

Obecnie żołnierze Jednostki Wojskowej Formoza używają m.in. 5,56 mm karabinków automatycznych HK G36KV3, wyprodukowanych przez niemiecką firmę Heckler und Koch GmbH. Producent ten ta ma w ofercie karabinek modułowy spełniający opisane powyżej wymagania.

Źródło: radar.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA