Przedstawiciel izraelskiego MSZ: Walka o Izrael trwa

Stock.adobe.com
Żydzi mają moralne i historyczne prawo do swojej starożytnej ojczyzny – pisze dyrektor generalny izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kilka dni temu w Izraelu, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach obchodzono stulecie deklaracji Balfoura, listu wysłanego przez ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii do barona Waltera Rotschilda, w którym brytyjski rząd wyrażał poparcie dla odtworzenia w Palestynie państwa żydowskiego. Z tej okazji brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało krótki list, w którym Wielka Brytania oficjalnie uznaje historyczne prawo Żydów do Ziemi Izraela.

Deklaracja Balfoura została uchwalona przy bliskiej współpracy Wielkiej Brytanii z innymi mocarstwami i dobrze oddaje intencje społeczności międzynarodowej w tamtym czasie. David Lloyd George w 1917 roku brytyjski premier, ogłosił później: „Deklaracja Balfoura została przygotowana po głębokim namyśle przez reprezentantów sił alianckich i krajów sojuszniczych w tym Stany Zjednoczone Ameryki nie tylko z powodów politycznych, ale również ze względu na jej doniosłe znaczenie”. Tekst deklaracji został zaakceptowany przez...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL